#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców » Przemoc w szkole. Jak reagować, jak pomóc dziecku?

Przemoc w szkole. Jak reagować, jak pomóc dziecku?

Karolina Lenart psycholog

Karolina Lenart
psycholog
Publiczne Przedszkole i Szkoła Podstawowa Galileo w Lublinie
Publiczne Przedszkole Galileo w Lublinie Publiczna Szkoła Podstawowa Galileo w Lublinie

Materiał został sfinansowany ze środków pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
KRS 00000 448661,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty


Szkolne życie to wiele wyzwań. Nauka, próba adaptacji do grupy, a często także starcie z nieprzyjemnymi sytuacjami. Przemoc wśród młodszych uczniów czy nastolatków, choć często różni się stopniem intensywności konfliktu, może negatywnie wpłynąć na codzienne życie dziecka. Dlatego tak istotne jest, aby rodzic wiedział, jak pomóc, kiedy jego pociecha jest ofiarą lub świadkiem w takich sytuacjach.

Lubisz słuchać? Posłuchaj poradnika w wersj dźwiękowej

Zajrzyj na 👉 #MAMYNATORADĘ Podcast po więcej

Co zrobić, gdy dziecko jest ofiarą przemocy w szkole?

Warto pamiętać o tym, że przemoc nie od razu zaczyna się od pobicia. Jeśli więc widzimy siniaki, może się okazać, że przegapiliśmy wcześniejsze sygnały. Należy obserwować dziecko i jeżeli zauważymy smutek lub usłyszymy pierwsze relacje o przezwiskach czy dokuczaniu, to czas, byśmy reagowali. Oczywiście nie chodzi o to, by wyolbrzymiać drobne konflikty, po których dzieci się pogodzą. Jednak znając dziecko i obserwując je, będziemy wiedzieli, kiedy sytuacja robi się poważniejsza.

Kiedy wiemy już, że dziecko jest ofiarą przemocy, musimy roztoczyć nad nim odpowiednią opiekę. Bardzo istotne jest, aby dać mu poczucie, że nie jest ono winne swojej sytuacji, a doświadczanie przykrego traktowania nie czyni go gorszym ani słabszym. Dajmy odczuć nasze wsparcie i monitorujmy jego samoocenę. Dopiero wówczas będziemy mogli przejść do kolejnych kroków.

Spisanie relacji dziecka

W dalszym reagowaniu na sytuację pomoże nam stworzenie spisu zdarzeń, które dotknęły dziecko. Zarejestrujmy relację ze wszystkich przypadków, o których nam opowie. To pomoże nam, kiedy będziemy chcieli przedstawić sprawę odpowiednim osobom lub organom.

Rozmowa z wychowawcą

Na początek warto skierować do wychowawcy i skonfrontować z nim to, co usłyszeliśmy od dziecka. Warto posłuchać również perspektywy nauczyciela. Być może jest świadom problemu, a może nawet podjął już jakieś działania.

Bez względu na to, czy już coś się w sprawie zadziało czy nie, należy ustalić dalsze etapy postępowania i monitorować sprawę na bieżąco. Nie wystarczy, że wychowawca zapewni nas o przeprowadzeniu rozmowy z agresorem. Powinniśmy po kilku dniach odezwać się i zapytać, na jakim etapie jest sprawa i czy udało się rozwiązać problem. Jeśli to nic nie da, trzeba będzie udać się do wyższej instancji i porozmawiać z dyrektorem placówki.

Wsparcie i komunikacja z dzieckiem

Jednocześnie warto cały czas też upewniać dziecko w tym, że działamy w jego sprawie i opowiadać o krokach, które podjęliśmy. Bądźmy też wyczuleni na sygnały i upewniajmy pociechę, że może nam o wszystkim powiedzieć. Podniesiemy ją w ten sposób na duchu, ale też szybko dowiemy się, jeśli wystąpią dalsze komplikacje, na przykład próby zastraszania ze strony agresora.

Konfrontacja z rodzicami agresora

Niechętnie podejmowanym działaniem jest konfrontacja z rodzicami sprawcy. Niesłusznie jest to pomijany krok, bo powinien tak naprawdę być jednym z pierwszych. Często opiekunowie agresora nie zdają sobie sprawy z jego przemocowych zachowań. Powinniśmy dać im szansę, aby mogli na to zareagować i przeprowadzić rozmowę wychowawczą. Podjęcie dyskusji w tym temacie może sprawić, że sprawa rozwiąże się poza murami szkoły, po wspólnej interwencji dwóch rodzin.

Psycholog (szkolny lub pozaszkolny)

Szkolny psycholog może być odpowiednią osobą, aby zażegnać konflikt między dwójką dzieci, upomnieć agresora i pomóc ofiarze odzyskać pewność siebie. W pewnych przypadkach jego ingerencja jest wskazana. Niekiedy jednak warto zasięgnąć pozaszkolnej pomocy psychologicznej. Jeśli to właśnie w placówce edukacyjnej dziecko spotkało się z niemiłymi zdarzeniami, może ono stracić zaufanie do tej instytucji. Wówczas udajmy się do zewnętrznego specjalisty.

Interwencja policyjna

W przypadku młodszych dzieci zwykle udaje się zamknąć sprawę po kontakcie z wychowawcą lub dyrekcją. Zwykle też w młodszym wieku konflikty nie przybierają takich rozmiarów, jak w przypadku nastolatków. W starszych klasach niestety zdarza się, że przemoc eskaluje do tego stopnia, że w trosce o dziecko, musimy zgłosić sprawę na policję.

Zmiana szkoły

Dla malucha, relacja z rówieśnikami jest bardzo ważna, ale możliwe, że kiedy przylgnie do niego łatka ofiary, niełatwo będzie odwrócić sytuację. Koledzy i koleżanki z klasy, mimo starań dziecka oraz po rozwiązaniu konfliktu z agresorem, mogą wciąż nie chcieć się z nim bawić i traktować z rezerwą. Jeśli integracja jest niemożliwa, w najlepszym interesie naszej pociechy będzie zmiana szkoły. To trudny krok, ale nie należy się go bać. Czasem świeży start to najlepsze, co możemy dać dziecku, które miało złe doświadczenia z obecną grupą.

Jak reagować na dokuczanie w szkole?

Chociaż to przykre, dokuczanie w szkole często ma miejsce, a ofiara zwykle bywa wybierana na podstawie okazywanych słabości. Dziecko, które się garbi czy jest wycofane ma większe szanse, aby przyciągnąć uwagę agresorów. Możemy jednak sprawić, aby nie było typowym celem lub umiało reagować na zaczepki. Osiągniemy to, jeśli zbudujemy w nim pewność siebie.

Nie bez znaczenia jest również nauka asertywności i wykształcenie zdolności do mówienia „nie”. Pewne siebie i stanowcze dziecko nie stanie się łatwą ofiarą.

Dobrze jest też przestrzec dziecko przed sytuacjami, w których naraża się na dokuczanie. Upomnijmy, aby nie chodziło samo do szatni lub innych miejsc, w których łatwo mogą spotkać go przykrości. Może się zdarzyć, że w klasie trudno będzie znaleźć towarzystwo, zwłaszcza jeśli presja agresorów na resztę jest duża. Zachęcajmy więc dziecko, aby znalazło przyjaciół poza swoją grupą. Zawarcie nowych znajomości i kontakt z przyjaznymi osobami, nawet jeśli spoza klasy, pomogą dziecku przetrwać dokuczanie, dopóki nie rozwiążemy problemu wspólnie z wychowawcą.

Ważne! Uczmy dziecko, aby nie bagatelizowało dokuczania i zgłaszało je nauczycielom. Często bywa tak, że dorośli dowiadują się o sprawie dopiero wtedy, kiedy się ona nasila. Warto reagować na wczesnym etapie, nawet jeśli wydaje się, że to tylko niewinne zaczepki. Dzięki temu jest szansa, że nauczyciel przyłapie agresora na gorącym uczynku, porozmawia z nim i nie dopuści, aby konflikt eskalował.

Przemoc psychiczna nauczyciela wobec ucznia. Co robić?

Relacja dziecka z nauczycielem może być trudna. Oczywiście, nie powinniśmy bagatelizować tego, co nam ono zgłasza, jednak bardzo istotne jest aby najpierw zbadać sytuację. Pomocna tutaj może być inna perspektywa. Jeśli mamy możliwość, podpytajmy też przyjaciół dziecka i dowiedzmy się, czy opisane przez nie sytuacje, naprawdę miały miejsce.

Po tym jak zweryfikujemy sprawę, może się okazać, że nie do końca znamy nasze dziecko i być może nie bez powodu nauczyciel zwraca na nie większą uwagę. Jeżeli jednak będziemy mieć podstawy, aby stwierdzić, że dzieje się coś złego, powinniśmy udać się do wychowawcy. Tutaj bardzo istotne jest, aby uniknąć konfliktu. Nie powinniśmy rozmawiać oskarżycielskim tonem. Znacznie lepiej sprawdzi się zgłoszenie, że nasze dziecko poczuło się nieswojo i prosimy o przyjrzenie się tej kwestii. Jeżeli natomiast rozmowa nie pomoże, pozostaje dyrekcja, kuratorium oraz policja.

Jak nauczyć dziecko reagować, gdy jest świadkiem przemocy?

Wielu rodzicom zależy, aby ich dziecko nie tylko nie padło ofiarą dręczycieli, ale także nie było obojętne na przemoc wobec innych. Jest to niewątpliwie kwestia, na którą warto je uwrażliwić. Możemy więc poinstruować je, jak reagować na takie sytuacje:

Niezwykle ważne jest, aby uczyć dziecko właściwego podejścia do szkolnej przemocy. Jest to bowiem bardzo szkodliwe zjawisko. Niekiedy ktoś, kto jej doświadcza, sam staje się później agresorem, po czym również spotyka się z ostracyzmem grupy. Chcąc uniknąć wplątania swojego dziecka w taką sytuację, musimy uczyć je asertywności, pewności siebie, szacunku do innych oraz odpowiedniego reagowania na takie zdarzenia. Nasza świadomość problemu, obserwacja dziecka oraz wsparcie z pewnością w tym pomogą.

* * *

Lubisz słuchać? Zapraszamy na 👉 #MAMYNATORADĘ Podcast. Poradniki do posłuchania.

PAMIĘTAJ!
Najlepszą diagnozę postawi Twojemu dziecku specjalista, który je zobaczy i zbada. Sposobów na rozwiązanie problemu może być wiele, a każde dziecko jest inne. Doświadczony terapeuta będzie w stanie dobrać najlepszy i najskuteczniejszy sposób pomocy, dopasowany do potrzeb Twojego dziecka.
fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Przydała Ci się nasza porada?
Jeśli tak, to wspaniale! Powiedz o #MAMYNATORADĘ znajomym, udostępnij link w mediach społecznościowych, a jeśli możesz, przekaż 1,5% podatku na opracowanie kolejnych poradników:

KRS 00000 44866
cel szczegółowy: MAMYNATORADĘ


Rozlicz PIT za 2024 z nami! 1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty



#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców

Nasza wirtualna poradnia pedagogiczna to miejsce w internecie, gdzie każdy rodzic uzyska BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę, opracowaną przez pedagoga, psychologa dziecięcego i logopedę. Platformę z poradnikami tworzą specjaliści z przedszkoli i szkół podstawowych, prowadzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty oraz z Familijnej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej we Wrocławiu.


begin

Kolejne porady w opracowaniu

end

Wesprzyj opracowanie nowych porad dla rodziców #MAMYNATORADĘ

Przekaż datek na poradę

Dorzucaj grosz do grosza

Wspieraj Poradnię cyklicznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!



Patronat honorowy

Patronat Honorowy Prezydenta Poznania

Patroni medialni

Patronat medialny all4mom.pl - wszystko dla mam Patronat medialny Reporterzy.info


Rodzice, którzy mierzą się z problemami wychowawczymi, pedagogicznymi, a czasem również relacyjnymi z dziećmi porady szukają w pierwszej kolejności w internecie. To sposób najszybszy, jednak bardzo łatwo natknąć się na informacje niesprawdzone, nieskuteczne albo wręcz szkodliwe. 

Wciąż również wielu rodziców - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - ma ograniczony dostęp do profesjonalnych porad pedagoga lub psychologa dziecięcego. Barierą bywa też wstyd przed opowiadaniem o swoich problemach obcej osobie.

Chcemy to zmienić!

Familijna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna

Masz firmę? Prowadzisz biznes? Wesprzyj tworzenie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej i zostań jej Mecenasem. Napisz lub zadzwoń do nas:

Kaja Reszke, Ogólnopolski Operator Oświaty

Kaja Reszke
+48 508 008 165

Bartłomiej Dwornik, Ogólnopolski Operator Oświaty

Bartłomiej Dwornik
+48 533 978 513


fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
[email protected]

Czy wiesz, że...

darowiznę przekazaną na cele statutowe Organizacji Pożytku Publicznego możesz odliczyć od podatku? Uzyskanie ulgi nie jest trudne - wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Zachowaj dokument poświadczający przekazanie darowizny. Może nim być wydruk potwierdzenia tradycyjnego przelewu z konta

Darowizna powinna być przekazana w roku podatkowym, który rozliczamy. Na przykład darowizna wykonana w trakcie 2024 roku uprawnia do uzyskania ulgi podczas rozliczania podatku w roku 2025.

Więcej na ten temat przeczytasz w broszurze
Ministerstwa Finansów


Przekaż symboliczny datek na opracowanie nowych porad
zachowaj dowód wpłaty i odlicz darowiznę od podatku za ten rok

Wspieraj projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

Przekaż darowiznę

Zostań patronem

Wspieraj systematycznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku
Ogólnopolski Operator Oświaty

KRS 0000044866



Nasi Partnerzy

Fundacja Orlen Fundacja KPMG Nokia Kulczyk Foundation Fundacja Banku Ochrony Środowiska Grycan Fundacja Santander Raiko UNICEF Wspólnie UNICEF Gdańsk Fundacja Gdańska Synapia EiSystem Kraina twórczości World Central Kitchen talkersi TIM.pl Mammutico GG Gadu Gadu Fundacja Orange Merck KRUK SA Learnetic Valores Fiberhost Inea Dołącz do Partnerów fundacji
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej