#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców » Jak się mądrze bawić z dzieckiem?

Jak się mądrze bawić z dzieckiem?

Karolina Kolman pedagog specjalny

Karolina Kolman
pedagog specjalny
Familijna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna Wrocław i Publiczne Przedszkole Guliwer we Wrocławiu
Familijna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna  Publiczne Przedszkole Guliwer we Wrocławiu

Materiał został sfinansowany ze środków finansowych pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.

1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty


Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla malucha jest to przede wszystkim forma komunikacji, a także sposób na poznawanie świata, ogrywająca istotną role w jego rozwoju: fizycznym, poznawczym, emocjonalnym i społecznym. Pamiętajmy zatem, że można ze swoim przedszkolakiem bawić się mądrze. Pozwoli nam to budować pozytywną relację, uczyć go i lepiej rozumieć, jak działa świat. Poniżej kilka znaczących faktów o dziecięcej zabawie, które w tym pomogą.

Etap przedszkolny – kiedy dorosły odgrywa ważną rolę w zabawie?

Tak naprawdę w przedszkolu maluchy zaczynają bawić się wspólnie, a samotne rozrywki zastępują te z rówieśnikami.

Oprócz tego powinniśmy zachęcać do wykonywania codziennych czynności domowych, które również są rozwijające. Kto by pomyślał, że rozładowanie zmywarki może dawać taką frajdę? A jednak wielu przedszkolaków będzie wniebowziętych!

Pora na zabawę. Wychwytujmy sygnały

Skąd wiedzieć, kiedy powinniśmy bawić się z dzieckiem, a kiedy lepiej dać mu spokój? Ono samo potrafi doskonale sygnalizować nam, że potrzebuje towarzysza zabaw w naszej osobie. Przeważnie dzieje się to w domu, gdyż na zewnątrz pierwszym wyborem zazwyczaj będą rówieśnicy.

Oczywiście dziecko na początku może potrzebować naszego wsparcia w przełamaniu pierwszych kroków w zapoznaniu. W zaciszu domowym za to jest przestrzeń na zacieśnianie rodzinnych więzów.

Ile czasu dziennie bawić się z dzieckiem?

Maluchy mają odmienne potrzeby i ilość czasu, który należałoby im poświęcić, będzie się to różnić. Najważniejsze jednak jest tutaj nasze zaangażowanie w zabawę. Tak naprawdę liczy się, aby być z dzieckiem tu i teraz, a nie jednocześnie czytać maile czy gotować obiad.

Inaczej bardzo szybko zauważy ono brak naszego zainteresowania i zaangażowania. Lepsze więc będzie 15 minut, kiedy jesteśmy dla niego w 100% niż 2 godziny, przerywane innymi czynnościami, które robimy przy okazji.

Dziecko a zabawki

Dla przedszkolaka, któremu w tym okresie wyobraźnia pracuje już intensywnie, zabawką może być wszystko, jest to zabawa symboliczna. Garnek i drewniana łyżka wydające ciekawe dźwięki czy kamień udający monetę to tylko niektóre przykłady. Ścinki i drobne przedmioty, dane dziecku do rąk, zyskają nowe życie dzięki jego inwencji, jeśli tylko pozwolimy mu ją ćwiczyć.

Odnosząc się do sprawy zabawek, istnieje także jeszcze jedna rzecz warta zapamiętania, zwłaszcza kiedy maluch ma rodzeństwo. Chociaż dzielenie się rzeczami to piękna inicjatywa, dzieci nie powinno się do tego przymuszać. Zamiast tego, warto nauczyć je asertywności i zrozumienia dla cudzej własności.

Metoda 3 pudełek może okazać się tutaj skuteczna. Pierwsze pudełko to zabawki młodszego, drugie należy do starszaka, a trzecie jest wspólne (dzielimy zabawki wraz z dziećmi). Dzielonymi zabawkami mogą bawić się, kiedy chcą, jednak, jeśli któregoś malucha zainteresuje cudza własność, będzie musiał zapytać właściciela o zgodę. Takie doświadczenie może o wiele lepiej przygotować do podejmowania podobnych decyzji w życiu dorosłym.

Mądra zabawa z dzieckiem. Co zapamiętać?

Dla dzieci zabawa jest czynnością dobrowolną i przyjemną. Rodzic jednak może swoją pociechę wiele nauczyć zarówno angażując się we wspólną zabawę, jak i dając mu przestrzeń, by samo odkrywało świat. Najważniejsze rzeczy, które dorosły powinien pamiętać, obierając za cel mądrą zabawę:

Jeżeli będziemy mieli to wszystko na względzie, pomożemy dziecku bawić się mądrze i prawidłowo rozwijać. Dodatkowo, zacieśnimy z nim relację i poznamy lepiej sposób, w jaki postrzega otaczającą go rzeczywistość. Niech zabawa czyni cuda!

* * *

PAMIĘTAJ!
Najlepszą diagnozę postawi Twojemu dziecku specjalista, który je zobaczy i zbada. Sposobów na rozwiązanie problemu może być wiele, a każde dziecko jest inne. Doświadczony terapeuta będzie w stanie dobrać najlepszy i najskuteczniejszy sposób pomocy, dopasowany do potrzeb Twojego dziecka.
fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Przydała Ci się nasza porada?
Jeśli tak, to wspaniale! Powiedz o naszej poradni znajomym, udostępnij link w mediach społecznościowych, a jeśli możesz, przekaż 1,5% podatku na opracowanie kolejnych tematów:

KRS 00000 44866
cel szczegółowy: PORADNIA


Rozlicz PIT za 2023 z nami! 1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty



#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców

Nasza wirtualna poradnia pedagogiczna to miejsce w internecie, gdzie każdy rodzic uzyska BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę, opracowaną przez pedagoga, psychologa dziecięcego i logopedę. Platformę z poradnikami tworzą specjaliści z przedszkoli i szkół podstawowych, prowadzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty oraz z Familijnej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej we Wrocławiu.


begin

Kolejne 58 porad w opracowaniu

end

Wesprzyj opracowanie nowych porad dla rodziców #MAMYNATORADĘ

Przekaż datek na poradę

Dorzucaj grosz do grosza

Wspieraj Poradnię cyklicznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!



Patronat honorowy

Patronat Honorowy Prezydenta Poznania

Patroni medialni

Patronat medialny all4mom.pl - wszystko dla mam Patronat medialny Reporterzy.info


Rodzice, którzy mierzą się z problemami wychowawczymi, pedagogicznymi, a czasem również relacyjnymi z dziećmi porady szukają w pierwszej kolejności w internecie. To sposób najszybszy, jednak bardzo łatwo natknąć się na informacje niesprawdzone, nieskuteczne albo wręcz szkodliwe. 

Wciąż również wielu rodziców - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - ma ograniczony dostęp do profesjonalnych porad pedagoga lub psychologa dziecięcego. Barierą bywa też wstyd przed opowiadaniem o swoich problemach obcej osobie.

Chcemy to zmienić!

Familijna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna

Masz firmę? Prowadzisz biznes? Wesprzyj tworzenie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej i zostań jej Mecenasem. Napisz lub zadzwoń do nas:

Kaja Reszke, Ogólnopolski Operator Oświaty

Kaja Reszke
+48 508 008 165

Bartłomiej Dwornik, Ogólnopolski Operator Oświaty

Bartłomiej Dwornik
+48 533 978 513


fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
[email protected]

Czy wiesz, że...

darowiznę przekazaną na cele statutowe Organizacji Pożytku Publicznego możesz odliczyć od podatku? Uzyskanie ulgi nie jest trudne - wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Zachowaj dokument poświadczający przekazanie darowizny. Może nim być wydruk potwierdzenia tradycyjnego przelewu z konta

Darowizna powinna być przekazana w roku podatkowym, który rozliczamy. Na przykład darowizna wykonana w trakcie 2024 roku uprawnia do uzyskania ulgi podczas rozliczania podatku w roku 2025.

Więcej na ten temat przeczytasz w broszurze
Ministerstwa Finansów


Przekaż symboliczny datek na opracowanie nowych porad
zachowaj dowód wpłaty i odlicz darowiznę od podatku za ten rok

Wspieraj projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

Przekaż darowiznę

Zostań patronem

Wspieraj systematycznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku
Ogólnopolski Operator Oświaty

KRS 0000044866



Nasi Partnerzy

Fundacja Orlen Fundacja KPMG Nokia Kulczyk Foundation Fundacja Banku Ochrony Środowiska Grycan Fundacja Santander Raiko UNICEF Wspólnie UNICEF Gdańsk Fundacja Gdańska Synapia EiSystem Kraina twórczości World Central Kitchen talkersi TIM.pl Mammutico GG Gadu Gadu Fundacja Orange Merck KRUK SA Learnetic Valores Fiberhost Inea Dołącz do Partnerów fundacji
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej