#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców » Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci bliskich?

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci bliskich?

Paulina Drzewicka pedagog, trener TUS, wicedyrektor przedszkoli

Paulina Drzewicka
pedagog, trener TUS, wicedyrektor przedszkoli
Krzyś i Srebrna Kotwica w Gdańsku
Przedszkole Krzyś Przedszkole Srebrna Kotwica

Materiał został sfinansowany ze środków finansowych pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.

1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty


Dorosły zawsze odczuwa potrzebę, aby osłaniać dziecko przed tym co złe, co może wprowadzać je w dyskomfort czy powodować negatywne emocje. Właśnie przez to, śmierć w wielu domach stanowi temat tabu i w chwili, gdy trzeba zakomunikować, że zmarła bliska osoba, często nie wiemy, jak to zrobić. Dlatego poniżej znajduje się kilka porad, które pozwolą przekazać tę bolesną wiadomość we właściwy sposób i ułatwić przejście przez żałobę.

Co czuje dziecko po stracie bliskiej osoby?

Chcąc zrozumieć, jakie uczucia targają dzieckiem po śmierci kogoś bliskiego, wystarczy pomyśleć, co my czujemy w takiej sytuacji jako dorośli. Smutek, żal i tęsknota to coś, co będzie towarzyszyć zarówno dorosłemu, jak i dziecku. Z tym że w przeciwieństwie do nas, kilkulatek nie będzie potrafił tego tak dobrze zakomunikować.

Przede wszystkim warto jednak mieć świadomość, że dziecko nie rozumie w pełni koncepcji takich jak śmierć i przemijanie, nie pojmując przede wszystkim nieodwracalności tego procesu.

Jak wytłumaczyć dziecku śmierć bliskiej osoby?

Kwestia tego, jak bardzo dziecko przeżyje śmierć w rodzinie, jest uzależniona od tego, jaka relacja łączyła je ze zmarłym. W momencie, kiedy żegnamy widzianą od święta babcię, smutek może nie być tak dotkliwy, ale odejście jednego z rodziców powoduje, że wali się dziecięcy świat.

Zatem sytuacja, w której musimy poinformować dziecko o tym, że nie żyje bliska osoba jest często bardzo trudna. Dorosły niekiedy sam przechodzi przez ciężki czas, a dodatkowo jeszcze musi powiedzieć dziecku coś, co najprawdopodobniej sprawi mu ogromną przykrość.

O czym pamiętać i czego unikać przekazując wiadomość o śmierci

Dwa podstawowe błędy popełniamy właśnie dlatego, że próbujemy chronić dziecko przed smutną prawdą oraz przed naszymi własnymi emocjami. Po pierwsze, łagodzimy przekaz, nie mówiąc wprost o śmierci i stosując zwroty takie jak „babcia odeszła” czy „dziadek śpi”. Po drugie, nie pozwalamy sobie na okazanie żalu. Tymczasem lepiej zrobimy mówiąc wprost zarówno o samej śmierci, jak i o naszych własnych emocjach z tym związanych.

Jak zatem zakomunikować dziecku taką wiadomość? Oto, co jest ważne w takim momencie:

Świadome dziecko – jak rozmawiać z nim o śmierci?

Chociaż na co dzień nie lubimy myśleć o tematach związanych ze śmiercią, powinniśmy nauczyć się o nich rozmawiać z dziećmi, tak aby oswoić je z tym zagadnieniem. To ułatwi późniejsze pożegnania, które są niestety nieuniknione, zwłaszcza jeśli mamy seniorów w bliskim otoczeniu.

Dobry moment na taką rozmowę może pojawić się, kiedy zauważymy, że dziecko zaczyna przejawiać zainteresowanie tematem. Kilkulatki często nie do końca rozumiejąc, co mówią, potrafią krzyczeć do siebie nawzajem „zabiję cię” itd. Wtedy możemy podjąć rozmowę, zapytać dlaczego dziecko tak mówi i co ma przez to na myśli. Zyskujemy wówczas możliwość uświadomienia dziecku, że człowiek, który nie żyje, także nie oddycha, nie rozmawia z nami, nie uśmiecha się i po pogrzebie już do nas nie powróci.

Nie trzeba przy tym straszyć i wywoływać lęku, ale warto spokojnie wytłumaczyć, że starość czy choroba mogą prowadzić w końcu do śmierci i na pewnym etapie będzie trzeba się z tym pogodzić oraz przyjąć związany z tym smutek.

Być może nie jest to najłatwiejsza rozmowa, ale zmieni ona z pewnością spojrzenie dziecka na koncept śmierci i sprawi, że nie będzie on już traktowany tak lekko. W placówkach, w których opiekunowie dbają o edukację podopiecznych w tej kwestii i odpowiadają na ich pytania, da się zauważyć wiele pozytywnych efektów. Dzieci inaczej się do siebie zwracają, traktują temat śmierci z większą powagą i są lepiej przygotowane do zdarzeń takich jak pogrzeb.

Czasem nie warto też czekać aż kapłan czy katecheta przekażą dzieciom swój punkt widzenia. Religia i śmierć są powiązane, jednak perspektywa księży i nauczycieli religii często skupia się bardzo mocno na życiu wiecznym. Jako pierwsze zetknięcie z tematem śmierci, to prezentowane podczas katechezy może nie być najbardziej odpowiednie i w rzeczywistości utrudnić dziecku jego zrozumienie. Dlatego najpierw to rodzice i opiekunowie powinni wprowadzić w to zagadnienie, a potem dopiero, jeśli chcemy wychowywać dziecko w wierze, pozwólmy mu zapoznać się z katolicką narracją.

Jak pomóc dziecku w żałobie?

Każde dziecko może inaczej przeżywać żałobę. Jedno nie będzie miało potrzeby się wypłakać. Inne będzie z kolei musiało wykrzyczeć i wyrzucić z siebie złe emocje, na co należy mu pozwolić. Niekiedy sytuacja może wydawać się trudna. Wówczas pomogą nam książki, których w temacie dziecięcej żałoby nie brakuje. Warto po nie sięgnąć i skorzystać z porad. Jeśli jednak mamy do czynienia ze skrajnym przypadkiem, konieczna będzie specjalistyczna pomoc. Widząc, że dziecko mocno zmienia swoje zachowanie i że nie jesteśmy w stanie pomóc, skierujmy się do psychologa.

Najważniejsze jest zatem, aby nad dzieckiem roztoczyć opiekę, ale też właściwie rozumieć, jak powinna ona wyglądać. Nie ochronimy go unikając nazywania rzeczy po imieniu czy tłumiąc emocje. Koniec końców, musimy pozwolić mu przeżyć to, przed czym tak bardzo chcemy je osłonić. Mówmy dziecku wprost czym jest śmierć i że zmarły nie wróci, a potem wspólnie z nim przejdźmy przez wszystkie etapy smutku i płaczu. To trudna droga, ale na jej końcu przychodzi ostatecznie spokój.

* * *

PAMIĘTAJ!
Najlepszą diagnozę postawi Twojemu dziecku specjalista, który je zobaczy i zbada. Sposobów na rozwiązanie problemu może być wiele, a każde dziecko jest inne. Doświadczony terapeuta będzie w stanie dobrać najlepszy i najskuteczniejszy sposób pomocy, dopasowany do potrzeb Twojego dziecka.
fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Przydała Ci się nasza porada?
Jeśli tak, to wspaniale! Powiedz o naszej poradni znajomym, udostępnij link w mediach społecznościowych, a jeśli możesz, przekaż 1,5% podatku na opracowanie kolejnych tematów:

KRS 00000 44866
cel szczegółowy: PORADNIA


Rozlicz PIT za 2023 z nami! 1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty



#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców

Nasza wirtualna poradnia pedagogiczna to miejsce w internecie, gdzie każdy rodzic uzyska BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę, opracowaną przez pedagoga, psychologa dziecięcego i logopedę. Platformę z poradnikami tworzą specjaliści z przedszkoli i szkół podstawowych, prowadzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty oraz z Familijnej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej we Wrocławiu.


begin

Kolejne 58 porad w opracowaniu

end

Wesprzyj opracowanie nowych porad dla rodziców #MAMYNATORADĘ

Przekaż datek na poradę

Dorzucaj grosz do grosza

Wspieraj Poradnię cyklicznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!



Patronat honorowy

Patronat Honorowy Prezydenta Poznania

Patroni medialni

Patronat medialny all4mom.pl - wszystko dla mam Patronat medialny Reporterzy.info


Rodzice, którzy mierzą się z problemami wychowawczymi, pedagogicznymi, a czasem również relacyjnymi z dziećmi porady szukają w pierwszej kolejności w internecie. To sposób najszybszy, jednak bardzo łatwo natknąć się na informacje niesprawdzone, nieskuteczne albo wręcz szkodliwe. 

Wciąż również wielu rodziców - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - ma ograniczony dostęp do profesjonalnych porad pedagoga lub psychologa dziecięcego. Barierą bywa też wstyd przed opowiadaniem o swoich problemach obcej osobie.

Chcemy to zmienić!

Familijna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna

Masz firmę? Prowadzisz biznes? Wesprzyj tworzenie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej i zostań jej Mecenasem. Napisz lub zadzwoń do nas:

Kaja Reszke, Ogólnopolski Operator Oświaty

Kaja Reszke
+48 508 008 165

Bartłomiej Dwornik, Ogólnopolski Operator Oświaty

Bartłomiej Dwornik
+48 533 978 513


fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
[email protected]

Czy wiesz, że...

darowiznę przekazaną na cele statutowe Organizacji Pożytku Publicznego możesz odliczyć od podatku? Uzyskanie ulgi nie jest trudne - wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Zachowaj dokument poświadczający przekazanie darowizny. Może nim być wydruk potwierdzenia tradycyjnego przelewu z konta

Darowizna powinna być przekazana w roku podatkowym, który rozliczamy. Na przykład darowizna wykonana w trakcie 2024 roku uprawnia do uzyskania ulgi podczas rozliczania podatku w roku 2025.

Więcej na ten temat przeczytasz w broszurze
Ministerstwa Finansów


Przekaż symboliczny datek na opracowanie nowych porad
zachowaj dowód wpłaty i odlicz darowiznę od podatku za ten rok

Wspieraj projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

Przekaż darowiznę

Zostań patronem

Wspieraj systematycznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku
Ogólnopolski Operator Oświaty

KRS 0000044866



Nasi Partnerzy

Fundacja Orlen Fundacja KPMG Nokia Kulczyk Foundation Fundacja Banku Ochrony Środowiska Grycan Fundacja Santander Raiko UNICEF Wspólnie UNICEF Gdańsk Fundacja Gdańska Synapia EiSystem Kraina twórczości World Central Kitchen talkersi TIM.pl Mammutico GG Gadu Gadu Fundacja Orange Merck KRUK SA Learnetic Valores Fiberhost Inea Dołącz do Partnerów fundacji
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej