#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców » Jak ustrzec dziecko przed molestowaniem?

Jak ustrzec dziecko przed molestowaniem?

Magdalena Tomczyk pedagog specjalny

Magdalena Tomczyk
pedagog specjalny
Publiczne Przedszkole i Szkoła Podstawowa Galileo w Lublinie
Publiczne Przedszkole Galileo w Lublinie Publiczna Szkoła Podstawowa Galileo w Lublinie

Materiał został sfinansowany ze środków finansowych pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.

1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty


Świat jest szeroko otwarty dla dzieci już od najmłodszych lat ich życia. Niesie to ze sobą wiele możliwości, ale też zagrożeń – tych fizycznych, jak i cyfrowych. Jednym z nich jest molestowanie seksualne. Jak ochronić przed nim dziecko? Co może zrobić rodzic?

Rozmowy o bezpieczeństwie z dzieckiem

Podstawą komunikacji między dzieckiem a rodzicem jest otwartość i uczciwość. Tylko dzięki niej można zbudować zaufanie, dzięki któremu dziecko będzie wiedzieć, ze może się z rodzicem podzielić wszystkim, co je niepokoi, a on zawsze znajdziecie czas, by je wysłuchać i wspierać.

Warto rozmawiać z dzieckiem regularnie o jego doświadczeniach, uczuciach i obawach, a rozmowy o trudnych tematach uczynić naturalną częścią codziennych interakcji. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że może mówić o wszystkim bez strachu przed krytyką czy niezrozumieniem.

Granice osobiste w wychowaniu dzieci

Nauka o tym, czym są granice osobiste to kluczowy element w zapewnieniu dzieciom ochrony przed molestowaniem. Powinny one wiedzieć, że ich ciało należy tylko do nich i mają prawo mówić „nie” w sytuacji, która jest dla nich niekomfortowa. Niebagatelne znaczenie mają tu rozmowy o ciele i intymności, prowadzone w sposób otwarty i dostosowany do wieku dziecka.

Rodzice muszą nauczyć dzieci podstaw, czyli między innymi używania prawidłowych nazw części ciała, w tym organów płciowych, tak aby ich pociechy mogły precyzyjnie, bez zawstydzenia mówić o swoich doświadczeniach czy ewentualnych problemach. To jednak nie wystarczy.

Prywatność dziecka

Rodzice odpowiedzialni są również za przedstawienie dziecku koncepcji prywatności, zaczynając od wyjaśnienia, które części ciała są prywatne i dlaczego nie powinny być pokazywane ani dotykane przez innych bez zgody. Konieczne jest też wyjaśnianie, jak duże znaczenie ma zgoda na dotyk, nawet w kontekście codziennych interakcji, takich jak przytulanie czy całowanie przez członków rodziny.

Asertywność u dzieci

Asertywność to kluczowa umiejętność, która pozwala dzieciom stanowczo wyrażać swoje potrzeby i granice. By ochronić je przed molestowaniem seksualnym, rodzic musi nauczyć je, że zawsze ma prawo odmówić dotyku, nawet jeśli pochodzi od kogoś bliskiego.

Rodzice, rozwijając umiejętności komunikacyjne u dziecka, muszą je uczyć, jak mówić „nie” i wyrażać swoje uczucia w sposób zdrowy i konstruktywny.

Bezpieczny internet dla dziecka

Internet to pole, na którym dzieci mogą napotkać wiele zagrożeń w tym cyberprzemoc i child grooming czyli działania mające na celu zaprzyjaźnienie się i nawiązanie więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i później je seksualnie wykorzystać. Edukacja na temat bezpieczeństwa w sieci jest więc niezbędna do ochrony dziecka przed molestowaniem

Ochrona dzieci w świecie cyfrowym

Podstawą są tu jasne zasady. Rodzice powinni ustalić zasady korzystania z Internetu, które zawierają ograniczenia czasowe aktywności w sieci, definiują dostęp do odpowiednich stron i aplikacji oraz podkreślają znaczenie zachowania prywatności w przestrzeni cyfrowej. Ważne jest również, by od najmłodszych lat pokazywać dziecku, jak bezpiecznie nawigować w sieci, informując o potencjalnych zagrożeniach związanych z rozmowami z nieznajomymi online, ale też zwracając uwagę na ochronę danych osobistych.

Rodzice mogą także skorzystać z dostępnych narzędzi i aplikacji do monitorowania aktywności online swoich dzieci. Jest to sposób na utrzymanie równowagi między ochroną a szacunkiem do ich prywatności i budowaniem wzajemnego zaufania.

Ważne jest to, by nauczyć dziecko, że w internecie nie wszystko jest prawdą, a nieznajomi mogą nie mieć dobrych intencji.

Współpraca szkoły i rodziców w ochronie przed molestowaniem

Aktywne uczestnictwo w życiu szkolnym i współpraca z nauczycielami mogą znacząco przyczynić się do wczesnego wykrywania problemów i prewencji. Rodzice muszą pamiętać, że szkoły i przedszkola odgrywają kluczową rolę w edukacji i ochronie dzieci. To właśnie kontakt z opiekunami dzieci w placówkach może rodzicom pomóc we wczesnym wykrywaniu problemów, z jakimi może mierzyć się jego pociecha.

Rodzice powinni uczestniczyć w spotkaniach z nauczycielami i innymi rodzicami, aby być na bieżąco z działaniami szkoły w zakresie bezpieczeństwa.

Przemoc seksualna wobec dzieci – jak jej zapobiegać?

Kluczową rolę odgrywa obserwacja dziecka i podejmowanie szybkich interwencji. Nauka rozpoznawania subtelnych zmian w zachowaniu i nastroju dziecka może być kluczowa we wczesnym wykrywaniu problemów. Jeśli podejrzewamy, że dziecko może być ofiarą molestowania, nie należy zwlekać z poszukiwaniem profesjonalnej pomocy psychologicznej czy prawnej.

Trzeba pamiętać, że to zaangażowanie, edukacja i otwartość rodzica, jak nic innego wpływają na bezpieczeństwo i dobrostan dziecka. Wspierając jego rozwój, ucząc asertywności i budując wzajemne zaufanie, przygotowujemy je do stawienia czoła wyzwaniom, zarówno w rzeczywistym, jak i cyfrowym świecie.

* * *

PAMIĘTAJ!
Najlepszą diagnozę postawi Twojemu dziecku specjalista, który je zobaczy i zbada. Sposobów na rozwiązanie problemu może być wiele, a każde dziecko jest inne. Doświadczony terapeuta będzie w stanie dobrać najlepszy i najskuteczniejszy sposób pomocy, dopasowany do potrzeb Twojego dziecka.
fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Przydała Ci się nasza porada?
Jeśli tak, to wspaniale! Powiedz o naszej poradni znajomym, udostępnij link w mediach społecznościowych, a jeśli możesz, przekaż 1,5% podatku na opracowanie kolejnych tematów:

KRS 00000 44866
cel szczegółowy: PORADNIA


Rozlicz PIT za 2023 z nami! 1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty



#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców

Nasza wirtualna poradnia pedagogiczna to miejsce w internecie, gdzie każdy rodzic uzyska BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę, opracowaną przez pedagoga, psychologa dziecięcego i logopedę. Platformę z poradnikami tworzą specjaliści z przedszkoli i szkół podstawowych, prowadzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty oraz z Familijnej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej we Wrocławiu.


begin

Kolejne 58 porad w opracowaniu

end

Wesprzyj opracowanie nowych porad dla rodziców #MAMYNATORADĘ

Przekaż datek na poradę

Dorzucaj grosz do grosza

Wspieraj Poradnię cyklicznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!



Patronat honorowy

Patronat Honorowy Prezydenta Poznania

Patroni medialni

Patronat medialny all4mom.pl - wszystko dla mam Patronat medialny Reporterzy.info


Rodzice, którzy mierzą się z problemami wychowawczymi, pedagogicznymi, a czasem również relacyjnymi z dziećmi porady szukają w pierwszej kolejności w internecie. To sposób najszybszy, jednak bardzo łatwo natknąć się na informacje niesprawdzone, nieskuteczne albo wręcz szkodliwe. 

Wciąż również wielu rodziców - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - ma ograniczony dostęp do profesjonalnych porad pedagoga lub psychologa dziecięcego. Barierą bywa też wstyd przed opowiadaniem o swoich problemach obcej osobie.

Chcemy to zmienić!

Familijna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna

Masz firmę? Prowadzisz biznes? Wesprzyj tworzenie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej i zostań jej Mecenasem. Napisz lub zadzwoń do nas:

Kaja Reszke, Ogólnopolski Operator Oświaty

Kaja Reszke
+48 508 008 165

Bartłomiej Dwornik, Ogólnopolski Operator Oświaty

Bartłomiej Dwornik
+48 533 978 513


fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
[email protected]

Czy wiesz, że...

darowiznę przekazaną na cele statutowe Organizacji Pożytku Publicznego możesz odliczyć od podatku? Uzyskanie ulgi nie jest trudne - wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Zachowaj dokument poświadczający przekazanie darowizny. Może nim być wydruk potwierdzenia tradycyjnego przelewu z konta

Darowizna powinna być przekazana w roku podatkowym, który rozliczamy. Na przykład darowizna wykonana w trakcie 2024 roku uprawnia do uzyskania ulgi podczas rozliczania podatku w roku 2025.

Więcej na ten temat przeczytasz w broszurze
Ministerstwa Finansów


Przekaż symboliczny datek na opracowanie nowych porad
zachowaj dowód wpłaty i odlicz darowiznę od podatku za ten rok

Wspieraj projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

Przekaż darowiznę

Zostań patronem

Wspieraj systematycznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku
Ogólnopolski Operator Oświaty

KRS 0000044866



Nasi Partnerzy

Fundacja Orlen Fundacja KPMG Nokia Kulczyk Foundation Fundacja Banku Ochrony Środowiska Grycan Fundacja Santander Raiko UNICEF Wspólnie UNICEF Gdańsk Fundacja Gdańska Synapia EiSystem Kraina twórczości World Central Kitchen talkersi TIM.pl Mammutico GG Gadu Gadu Fundacja Orange Merck KRUK SA Learnetic Valores Fiberhost Inea Dołącz do Partnerów fundacji
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej