#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców » Dziecko ma problem z zapamiętywaniem. Co robić?

Dziecko ma problem z zapamiętywaniem. Co robić?

Magdalena Tomczyk pedagog specjalny

Magdalena Tomczyk
pedagog specjalny
Publiczne Przedszkole i Szkoła Podstawowa Galileo w Lublinie
Publiczne Przedszkole Galileo w Lublinie Publiczna Szkoła Podstawowa Galileo w Lublinie

Materiał został sfinansowany ze środków finansowych pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.

1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty


Pamięć to umiejętność mózgu do magazynowania i odtwarzania informacji. Umożliwia ona zapamiętywanie, odtwarzanie oraz przechowywanie informacji. Pamięć możemy podzielić w oparciu na czas przechowywania informacji na pamięć długotrwałą i krótkotrwałą (roboczą).

Pamięć odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. To dzięki niej możemy wracać do zgromadzonych już wcześniej doświadczeń oraz informacji, wyciągać z nich wnioski oraz nabywać nowe kompetencje, bazując na wcześniej zdobytej wiedzy. Jest ona istotna w kształtowaniu tożsamości, gdyż pozwala na spójne tworzenie historii o naszym życiu.

Jak rozwija się pamięć

Pamięć jest kluczowym elementem do prawidłowego rozwoju, nabywaniu nowych umiejętności, skutecznego uczenia się i osiągania sukcesów przez dziecko.

W młodszym wieku szkolnym cechami pamięci, rozwijającymi się u dzieci, są szybkość, trwałość i pojemność. W pierwszych latach u dzieci dominuje pamięć mechaniczna. Dzieci potrafią wiele się nauczyć, jednakże nie są w stanie w pełni kontrolować pamięci – zapamiętywanie staje się przypadkowe.

Wraz z rozwojem dziecka następuje przejście z pamięci mechanicznej do logicznej, dziecko nabywa umiejętność od zapamiętywania mimowolnego do wykształcenia pamięci dowolnej. Pamięć mimowolna jest charakterystyczna dla dzieci na wczesnych etapach edukacji. Wraz z nabywaniem nowych umiejętności i kompetencji dzieci zdobywają pewną kontrolę nad swoją pamięcią. Badania dowodzą, że ze wzrostem wieku rośnie efektywność pamięci dzieci.

Zaburzenia pamięci. Objawy i przyczyny

O zaburzeniach pamięci u dzieci mówimy, kiedy dziecko na skutek urazów, chorób lub innych zaburzeń nie jest wstanie przypomnieć sobie wydarzeń/ sytuacji sprzed kilku godzin lub wcześniejszych doświadczeń. Należy wtedy obserwować dziecko i zobaczyć jakie dodatkowe objawy temu zjawisku towarzyszą. Objawy, które mogą wskazywać na problemy z pamięcią to:

Zaburzenia pamięci u dzieci mogą mieć wiele przyczyn. Czynnikami wpływającymi na problemy z zapamiętywaniem mogą być na przykład:

Trudności z pamięcią. Jak pomóc dziecku

W momencie zauważenia niepokojących objawów u dzieci należy skonsultować się ze specjalistą. Na początku warto porozmawiać o niepokojących nas objawach z pedagogiem lub psychologiem szkolnym, który pokieruje nas i podpowie u kogo szukać pomocy i jak sobie radzić z problemami z pamięcią u dziecka.

Można również od razu udać się do neurologa dziecięcego, który zajmuje się zaburzeniami i chorobami centralnego układu nerwowego. Przeprowadzi on wywiad oraz badania, postawi prawidłową diagnozę do której będzie można dobrać odpowiednie leczenie i/lub ćwiczenia.

Warto być świadomym tego, że możemy pomóc dziecku poprawić pamięć.

by ćwiczyć pamięć dzieci nie potrzebujemy kosztownych i specjalistycznych narzędzi. Wystarczy wprowadzić regularne ćwiczenia np. głuchy telefon, czytanie bajek, gra na instrumencie, gra w memory, zgadywanki, znajdź różnice, nauka rymowanek czy wierszyków, nauka mnemotechnik wspierających naukę dziecka. Nie bójmy się korzystać z rad specjalistów, którzy podpowiedzą jakie dobrać metody i techniki wspomagające dziecko w rozwijaniu jego umiejętności poznawczych.

* * *

PAMIĘTAJ!
Najlepszą diagnozę postawi Twojemu dziecku specjalista, który je zobaczy i zbada. Sposobów na rozwiązanie problemu może być wiele, a każde dziecko jest inne. Doświadczony terapeuta będzie w stanie dobrać najlepszy i najskuteczniejszy sposób pomocy, dopasowany do potrzeb Twojego dziecka.
fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Przydała Ci się nasza porada?
Jeśli tak, to wspaniale! Powiedz o naszej poradni znajomym, udostępnij link w mediach społecznościowych, a jeśli możesz, przekaż 1,5% podatku na opracowanie kolejnych tematów:

KRS 00000 44866
cel szczegółowy: PORADNIA


Rozlicz PIT za 2023 z nami! 1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty



#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców

Nasza wirtualna poradnia pedagogiczna to miejsce w internecie, gdzie każdy rodzic uzyska BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę, opracowaną przez pedagoga, psychologa dziecięcego i logopedę. Platformę z poradnikami tworzą specjaliści z przedszkoli i szkół podstawowych, prowadzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty oraz z Familijnej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej we Wrocławiu.


begin

Kolejne 58 porad w opracowaniu

end

Wesprzyj opracowanie nowych porad dla rodziców #MAMYNATORADĘ

Przekaż datek na poradę

Dorzucaj grosz do grosza

Wspieraj Poradnię cyklicznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!



Patronat honorowy

Patronat Honorowy Prezydenta Poznania

Patroni medialni

Patronat medialny all4mom.pl - wszystko dla mam Patronat medialny Reporterzy.info


Rodzice, którzy mierzą się z problemami wychowawczymi, pedagogicznymi, a czasem również relacyjnymi z dziećmi porady szukają w pierwszej kolejności w internecie. To sposób najszybszy, jednak bardzo łatwo natknąć się na informacje niesprawdzone, nieskuteczne albo wręcz szkodliwe. 

Wciąż również wielu rodziców - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - ma ograniczony dostęp do profesjonalnych porad pedagoga lub psychologa dziecięcego. Barierą bywa też wstyd przed opowiadaniem o swoich problemach obcej osobie.

Chcemy to zmienić!

Familijna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna

Masz firmę? Prowadzisz biznes? Wesprzyj tworzenie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej i zostań jej Mecenasem. Napisz lub zadzwoń do nas:

Kaja Reszke, Ogólnopolski Operator Oświaty

Kaja Reszke
+48 508 008 165

Bartłomiej Dwornik, Ogólnopolski Operator Oświaty

Bartłomiej Dwornik
+48 533 978 513


fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
[email protected]

Czy wiesz, że...

darowiznę przekazaną na cele statutowe Organizacji Pożytku Publicznego możesz odliczyć od podatku? Uzyskanie ulgi nie jest trudne - wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Zachowaj dokument poświadczający przekazanie darowizny. Może nim być wydruk potwierdzenia tradycyjnego przelewu z konta

Darowizna powinna być przekazana w roku podatkowym, który rozliczamy. Na przykład darowizna wykonana w trakcie 2024 roku uprawnia do uzyskania ulgi podczas rozliczania podatku w roku 2025.

Więcej na ten temat przeczytasz w broszurze
Ministerstwa Finansów


Przekaż symboliczny datek na opracowanie nowych porad
zachowaj dowód wpłaty i odlicz darowiznę od podatku za ten rok

Wspieraj projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

Przekaż darowiznę

Zostań patronem

Wspieraj systematycznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku
Ogólnopolski Operator Oświaty

KRS 0000044866



Nasi Partnerzy

Fundacja Orlen Fundacja KPMG Nokia Kulczyk Foundation Fundacja Banku Ochrony Środowiska Grycan Fundacja Santander Raiko UNICEF Wspólnie UNICEF Gdańsk Fundacja Gdańska Synapia EiSystem Kraina twórczości World Central Kitchen talkersi TIM.pl Mammutico GG Gadu Gadu Fundacja Orange Merck KRUK SA Learnetic Valores Fiberhost Inea Dołącz do Partnerów fundacji
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej