#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców » Orzeczenie dziecka nie jest wyrokiem. Wskazówki dla rodzica

Orzeczenie dziecka nie jest wyrokiem. Wskazówki dla rodzica

Katarzyna Matuszak psycholog, dyrektor szkoły i przedszkola

Katarzyna Matuszak
psycholog, dyrektor szkoły i przedszkola
Marco Polo we Wrocławiu
Szkoła i Przedszkole Marco Polo we Wrocławiu

Materiał został sfinansowany ze środków pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
KRS 00000 448661,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty


Każde dziecko zasługuje na to, by rozwijać swój potencjał w sprzyjających warunkach. Wsparcie zarówno ze strony rodziców, jak i szkoły ma ogromne znaczenie w procesie wyrównywania szans edukacyjnych, zwłaszcza gdy dziecko otrzymuje orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Co warto wiedzieć w takiej sytuacji, kiedy to właśnie w naszej rodzinie padnie diagnoza?

Co oznacza orzeczenie dla dziecka i rodzica?

Przede wszystkim, rodzic musi pamiętać, że orzeczenie to nie wyrok. Dopiero pokonując lęk przed diagnozą i odrzucając chęć wyparcia, możemy zrozumieć, co tak naprawdę dla dziecka oznacza orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Dobrym startem do lepszego rozeznania w sytuacji będą również poniższe informacje, zebrane na podstawie pracy z takimi uczniami oraz doświadczeń z kierowania placówką edukacyjną.

Nie stygmat, a wyrównanie szans

Wystawienie orzeczenia przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną nie ma bynajmniej na celu stygmatyzowania dziecka czy wykluczania go w żaden sposób. Wręcz przeciwnie, jest to szansa dla dziecka ze specjalnymi potrzebami na wyrównanie szans i dogonienie reszty rówieśników w tych obszarach, które wymagają poprawy.

Kształcenie specjalne to nie taryfa ulgowa

To ważne, by zdawać sobie sprawę, że celem jest umożliwienie dziecku poradzenia sobie z wyzwaniami edukacyjnymi, a nie obniżenie poprzeczki. Orzeczenie w żadnym razie nie oznacza lepszych stopni za mniej starań czy gorszego poziomu nauczania. Placówka edukacyjna dostosowuje program nauczania, aby dziecko mogło przyswajać wiedzę w sposób, który sprawi mu mniej trudności. W ten sposób można również uniknąć zniechęcenia i spadku motywacji wynikającego z porównywania swoich wyników z rówieśnikami.

Typy orzeczeń

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne wydają różne rodzaje orzeczeń, zależnie od potrzeb dziecka. Do najczęściej wystawianych należą:

  1. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego– dla dzieci z niepełnosprawnościami (np. autyzm, zespół Aspergera, niepełnosprawność intelektualna, wady wzroku i słuchu, afazja, niepełnosprawność ruchowa).
  2. Orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych– dla dzieci z głęboką niepełnosprawnością intelektualną.
  3. Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania– dla uczniów, którzy z powodu stanu zdrowia nie mogą uczęszczać do szkoły w normalnym trybie.
  4. Opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju– dla dzieci od urodzenia do rozpoczęcia nauki szkolnej, które wymagają wsparcia w zakresie rozwoju psychoruchowego.

IPET – edukacyjny plan działania

Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET) to dokument, który określa dostosowania i formy wsparcia dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Powstaje na podstawie diagnozy i potrzeb dziecka oraz jest na bieżąco monitorowany i aktualizowany co najmniej raz w roku.

Rodzic bierze aktywny udział w procesie tworzenia IPET-u, dlatego warto otwarcie rozmawiać z nauczycielami, specjalistami i terapeutami o swoich oczekiwaniach oraz obserwacjach dotyczących dziecka.

Jak pomóc dziecku budować pewność siebie i wiarę we własne możliwości?

Pozytywne zmiany w akceptacji osób ze specjalnymi potrzebami są coraz bardziej widoczne w kulturze i mediach. Warto szukać dla dziecka inspirujących przykładów w kinie i telewizji, gdzie pojawiają się postacie ze spektrum autyzmu czy innymi wyzwaniami, np. w serialu Good Doctor.

Nie tylko fikcyjne historie mogą inspirować. Istnieją przykłady znanych postaci z popkultury i historii, które mimo trudności dokonały wielkich rzeczy. Albert Einstein miał problemy w nauce, a dziś jest symbolem geniuszu. Niektóre osoby ze spektrum autyzmu mają wyjątkowe umiejętności analityczne i odnajdują się w zawodach wymagających precyzji i skupienia.

Najważniejsze jest, aby dziecko wiedziało, że inność to także wyjątkowość. Niektóre rzeczy będą dla niego trudniejsze, ale w innych może okazać się ponadprzeciętnie utalentowane. Ważne, by budować w nim wiarę we własne możliwości i uczyć, że sukces nie zawsze zależy od tego, jak szybko się uczymy, ale jak bardzo jesteśmy wytrwali.

Rodzicu, nie bój się diagnozy!

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego to nie etykieta ani wyrok, ale narzędzie, które ma na celu zapewnienie dziecku jak najlepszych warunków do nauki i rozwoju. Współpraca rodziców, nauczycieli i specjalistów jest kluczowa w procesie edukacji dziecka z orzeczeniem. Im wcześniej zostaną wdrożone odpowiednie formy wsparcia, tym większa szansa na sukces edukacyjny i społeczny młodego człowieka.

Rodzicu, nie bój się diagnozy. Odpowiednio dobrana pomoc nie tylko pomoże Twojemu dziecku pokonać trudności, ale także pozwoli mu rozwinąć skrzydła w tych dziedzinach, w których może błyszczeć!

* * *

Lubisz słuchać? Zapraszamy na 👉 #MAMYNATORADĘ Podcast. Poradniki do posłuchania.

PAMIĘTAJ!
Najlepszą diagnozę postawi Twojemu dziecku specjalista, który je zobaczy i zbada. Sposobów na rozwiązanie problemu może być wiele, a każde dziecko jest inne. Doświadczony terapeuta będzie w stanie dobrać najlepszy i najskuteczniejszy sposób pomocy, dopasowany do potrzeb Twojego dziecka.
fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Przydała Ci się nasza porada?
Jeśli tak, to wspaniale! Powiedz o #MAMYNATORADĘ znajomym, udostępnij link w mediach społecznościowych, a jeśli możesz, przekaż 1,5% podatku na opracowanie kolejnych poradników:

KRS 00000 44866
cel szczegółowy: MAMYNATORADĘ


Rozlicz PIT za 2024 z nami! 1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty



#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców

Nasza wirtualna poradnia pedagogiczna to miejsce w internecie, gdzie każdy rodzic uzyska BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę, opracowaną przez pedagoga, psychologa dziecięcego i logopedę. Platformę z poradnikami tworzą specjaliści z przedszkoli i szkół podstawowych, prowadzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty oraz z Familijnej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej we Wrocławiu.


begin

Kolejne porady w opracowaniu

end

Wesprzyj opracowanie nowych porad dla rodziców #MAMYNATORADĘ

Przekaż datek na poradę

Dorzucaj grosz do grosza

Wspieraj Poradnię cyklicznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!



Patronat honorowy

Patronat Honorowy Prezydenta Poznania

Patroni medialni

Patronat medialny all4mom.pl - wszystko dla mam Patronat medialny Reporterzy.info


Rodzice, którzy mierzą się z problemami wychowawczymi, pedagogicznymi, a czasem również relacyjnymi z dziećmi porady szukają w pierwszej kolejności w internecie. To sposób najszybszy, jednak bardzo łatwo natknąć się na informacje niesprawdzone, nieskuteczne albo wręcz szkodliwe. 

Wciąż również wielu rodziców - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - ma ograniczony dostęp do profesjonalnych porad pedagoga lub psychologa dziecięcego. Barierą bywa też wstyd przed opowiadaniem o swoich problemach obcej osobie.

Chcemy to zmienić!

Familijna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna

Masz firmę? Prowadzisz biznes? Wesprzyj tworzenie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej i zostań jej Mecenasem. Napisz lub zadzwoń do nas:

Kaja Reszke, Ogólnopolski Operator Oświaty

Kaja Reszke
+48 508 008 165

Bartłomiej Dwornik, Ogólnopolski Operator Oświaty

Bartłomiej Dwornik
+48 533 978 513


fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
[email protected]

Czy wiesz, że...

darowiznę przekazaną na cele statutowe Organizacji Pożytku Publicznego możesz odliczyć od podatku? Uzyskanie ulgi nie jest trudne - wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Zachowaj dokument poświadczający przekazanie darowizny. Może nim być wydruk potwierdzenia tradycyjnego przelewu z konta

Darowizna powinna być przekazana w roku podatkowym, który rozliczamy. Na przykład darowizna wykonana w trakcie 2024 roku uprawnia do uzyskania ulgi podczas rozliczania podatku w roku 2025.

Więcej na ten temat przeczytasz w broszurze
Ministerstwa Finansów


Przekaż symboliczny datek na opracowanie nowych porad
zachowaj dowód wpłaty i odlicz darowiznę od podatku za ten rok

Wspieraj projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

Przekaż darowiznę

Zostań patronem

Wspieraj systematycznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku
Ogólnopolski Operator Oświaty

KRS 0000044866



Nasi Partnerzy

Fundacja Orlen Fundacja KPMG Nokia Kulczyk Foundation Fundacja Banku Ochrony Środowiska Grycan Fundacja Santander Raiko UNICEF Wspólnie UNICEF Gdańsk Fundacja Gdańska Synapia EiSystem Kraina twórczości World Central Kitchen talkersi TIM.pl Mammutico GG Gadu Gadu Fundacja Orange Merck KRUK SA Learnetic Valores Fiberhost Inea Dołącz do Partnerów fundacji
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej