#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców » Jak pozytywne nastawienie rodzica wpływa na adaptację dziecka w przedszkolu?

Jak pozytywne nastawienie rodzica wpływa na adaptację dziecka w przedszkolu?

Ewa Urbaniak pedagog, nauczyciel wczesnej edukacji, trener TUS, dyrektor przedszkoli

Ewa Urbaniak
pedagog, nauczyciel wczesnej edukacji, trener TUS, dyrektor przedszkoli
Krzyś, Perłowa Busola i Srebrna Kotwica w Gdańsku
Przedszkole Krzyś przedszkole Perłowa Busola Przedszkole Srebrna Kotwica

Materiał został sfinansowany ze środków pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
KRS 00000 448661,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty


W momencie, gdy dziecko wchodzi w nowy etap życia, taki jak edukacja przedszkolna, może pojawić się pewien niepokój. Co ciekawe, źródło strachu często znajduje się w rodzicach i dopiero jeśli na to pozwolą, przenosi się na malucha. Nasze nastawienie może dodać skrzydeł lub je podciąć. Musimy mądrze wykorzystać wpływ, który mamy na dziecko w pierwszych latach życia. Dlatego warto zacząć od pracy nad własnym podejściem i przekazać przede wszystkim pozytywne emocje.

Nastawienie rodzica a adaptacja dziecka – jaka jest zależność?

Lęk separacyjny oraz inne obawy, związane z poznawaniem otaczającej dziecko rzeczywistości, to norma w pierwszych dwóch latach życia. Kiedy do przedszkola trafia trzylatek, może mieć już w sobie gotowość do wejścia w ten etap lub pozostać z poczuciem niepokoju. Będzie to zależne od tego, jakie przygotowanie dadzą mu rodzice. Dzieci to baczni obserwatorzy, którzy przejmują nasze lęki i emocje, więc to nasze nastawienie położy fundament pod przyszłą samodzielność i pewność siebie małego człowieka w kolejnych etapach życia.

Nasze zaufanie (lub jego brak) do placówki przedszkolnej, szybko zostanie zauważone.

Dlatego przede wszystkim to my musimy być gotowi na to, aby wypuścić malucha spod skrzydeł. Dla wielu rodziców okazuje się to trudne, bo wierzą, że tylko oni są w stanie dać dziecku właściwą opiekę. Tymczasem kluczem jest zrozumienie, że najbardziej wartościowe, co możemy mu zapewnić, to wsparcie, gdy uczy się samo o siebie dbać.

Zacznijmy od siebie – zmiana nastawienia u rodzica

Ważna wiadomość dla rodziców, którzy chcą pracować nad swoim nastawieniem, aby ułatwić dzieciom start w przedszkolu – nie warto zwlekać! Taki proces powinien ruszyć rok wcześniej, kiedy mamy w domu dwulatka. Wykorzystajmy te miesiące, aby przygotować się do rozłąki. Co możemy zrobić?

Te kroki to dobry początek wspólnej pracy, którą przed wkroczeniem do przedszkola, należy wykonać razem z dzieckiem. Powinno podążyć za tym także wprowadzenie odpowiednich praktyk w domu rodzinnym.

Dobre nawyki – jak wspomagać pozytywne nastawienie?

Warto troszczyć się o swoją pociechę, zwłaszcza wtedy, kiedy zbliżają się zmiany, ale pamiętajmy, aby troskę tę okazywać we właściwy sposób. Zamiast za wszelką cenę otaczać dziecko kokonem ochronnym i pokazywać mu, jak bardzo się o nie martwimy, dajmy mu pewność siebie i budujmy w nim poczucie samodzielności. Istnieje na to kilka prostych sposobów, które można zastosować w codziennym życiu.

Wprowadzenie tych wszystkich zwyczajów może wydawać się trudne dla niektórych rodziców, jednak powinna pomóc im świadomość, że samodzielność jest naturalną potrzebą dziecka. Obserwując naszego dwulatka, zauważymy, że na pewnym etapie sam chce wykonywać niektóre czynności. Rodzic może wtedy wykorzystać okazję i podbudować dziecko lub zgasić w nim entuzjazm i wiarę we własne siły, wyręczając we wszystkim.

Warto zadać sobie pytanie, co jest lepszą formą wsparcia w dłuższej perspektywie. Jeśli zależy nam na adaptacji dziecka i przygotowaniu go do bycia niezależnym człowiekiem w przyszłości, musimy nauczyć się cieszyć z jego pierwszych kroków bardziej niż bać się ewentualnych potknięć.

* * *

Lubisz słuchać? Zapraszamy na 👉 #MAMYNATORADĘ Podcast. Poradniki do posłuchania.

PAMIĘTAJ!
Najlepszą diagnozę postawi Twojemu dziecku specjalista, który je zobaczy i zbada. Sposobów na rozwiązanie problemu może być wiele, a każde dziecko jest inne. Doświadczony terapeuta będzie w stanie dobrać najlepszy i najskuteczniejszy sposób pomocy, dopasowany do potrzeb Twojego dziecka.
fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Przydała Ci się nasza porada?
Jeśli tak, to wspaniale! Powiedz o #MAMYNATORADĘ znajomym, udostępnij link w mediach społecznościowych, a jeśli możesz, przekaż 1,5% podatku na opracowanie kolejnych poradników:

KRS 00000 44866
cel szczegółowy: MAMYNATORADĘ


Rozlicz PIT za 2024 z nami! 1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty



#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców

Nasza wirtualna poradnia pedagogiczna to miejsce w internecie, gdzie każdy rodzic uzyska BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę, opracowaną przez pedagoga, psychologa dziecięcego i logopedę. Platformę z poradnikami tworzą specjaliści z przedszkoli i szkół podstawowych, prowadzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty oraz z Familijnej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej we Wrocławiu.


begin

Kolejne porady w opracowaniu

end

Wesprzyj opracowanie nowych porad dla rodziców #MAMYNATORADĘ

Przekaż datek na poradę

Dorzucaj grosz do grosza

Wspieraj Poradnię cyklicznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!



Patronat honorowy

Patronat Honorowy Prezydenta Poznania

Patroni medialni

Patronat medialny all4mom.pl - wszystko dla mam Patronat medialny Reporterzy.info


Rodzice, którzy mierzą się z problemami wychowawczymi, pedagogicznymi, a czasem również relacyjnymi z dziećmi porady szukają w pierwszej kolejności w internecie. To sposób najszybszy, jednak bardzo łatwo natknąć się na informacje niesprawdzone, nieskuteczne albo wręcz szkodliwe. 

Wciąż również wielu rodziców - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - ma ograniczony dostęp do profesjonalnych porad pedagoga lub psychologa dziecięcego. Barierą bywa też wstyd przed opowiadaniem o swoich problemach obcej osobie.

Chcemy to zmienić!

Familijna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna

Masz firmę? Prowadzisz biznes? Wesprzyj tworzenie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej i zostań jej Mecenasem. Napisz lub zadzwoń do nas:

Kaja Reszke, Ogólnopolski Operator Oświaty

Kaja Reszke
+48 508 008 165

Bartłomiej Dwornik, Ogólnopolski Operator Oświaty

Bartłomiej Dwornik
+48 533 978 513


fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
[email protected]

Czy wiesz, że...

darowiznę przekazaną na cele statutowe Organizacji Pożytku Publicznego możesz odliczyć od podatku? Uzyskanie ulgi nie jest trudne - wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Zachowaj dokument poświadczający przekazanie darowizny. Może nim być wydruk potwierdzenia tradycyjnego przelewu z konta

Darowizna powinna być przekazana w roku podatkowym, który rozliczamy. Na przykład darowizna wykonana w trakcie 2024 roku uprawnia do uzyskania ulgi podczas rozliczania podatku w roku 2025.

Więcej na ten temat przeczytasz w broszurze
Ministerstwa Finansów


Przekaż symboliczny datek na opracowanie nowych porad
zachowaj dowód wpłaty i odlicz darowiznę od podatku za ten rok

Wspieraj projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

Przekaż darowiznę

Zostań patronem

Wspieraj systematycznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku
Ogólnopolski Operator Oświaty

KRS 0000044866



Nasi Partnerzy

Fundacja Orlen Fundacja KPMG Nokia Kulczyk Foundation Fundacja Banku Ochrony Środowiska Grycan Fundacja Santander Raiko UNICEF Wspólnie UNICEF Gdańsk Fundacja Gdańska Synapia EiSystem Kraina twórczości World Central Kitchen talkersi TIM.pl Mammutico GG Gadu Gadu Fundacja Orange Merck KRUK SA Learnetic Valores Fiberhost Inea Dołącz do Partnerów fundacji
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej