KRS 00000 44866

Podaruj 1,5% podatku PIT na wsparcie projektów:

  • #MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców
  • Dbamy o #EMOOOCJE. Psycholog w przedszkolu i szkole
KRS 00000 44866

Podaruj 1,5% podatku PIT na wsparcie projektów:

  • #MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców
  • Dbamy o #EMOOOCJE. Psycholog w przedszkolu i szkole
#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców » Co zrobić, kiedy dziecko boi się dentysty?

Co zrobić, kiedy dziecko boi się dentysty?

Edyta Borowicz-Czuchryta pedagog, dyrektor szkoły i przedszkola

Edyta Borowicz-Czuchryta
pedagog, dyrektor szkoły i przedszkola
Publiczne Przedszkole i Szkoła Podstawowa Galileo w Lublinie
Publiczne Przedszkole Galileo w Lublinie Publiczna Szkoła Podstawowa Galileo w Lublinie

Materiał został sfinansowany ze środków pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
KRS 00000 448661,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty


Strach przed dentystą to jedno z częstszych dziecięcych lęków i nic w tym dziwnego. Wizyta w gabinecie może wydawać się maluchowi nieprzyjemna i stresująca, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie miał z nią do czynienia lub słyszał negatywne opowieści. Jednak odpowiednie przygotowanie i podejście mogą sprawić, że stomatolog nie będzie budził strachu, a nawet stanie się kimś, kogo dziecko polubi. Jak więc pomóc maluchowi oswoić się z wizytą u dentysty i sprawić, by przebiegała ona w możliwie spokojnej atmosferze?

Jak sprawić, żeby twoje dziecko nie bało się dentysty?

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z podstawowego błędu, przez który niechcący potęgują strach dziecka przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Nie da się ukryć, że niezależnie od wieku, leczenie zębów nie budzi przyjemnych skojarzeń. Dlatego często okazuje się, że pierwsze lęki przed dentystą dziecko nabywa w domu. To właśnie my często narzekamy, że czeka nas wiercenie i inne nieprzyjemne zabiegi. Nawet jeśli nie jesteśmy w tym zbyt wylewni, maluch łatwo wychwyci naszą nerwowość czy irytację. Nic więc dziwnego, że sam też nie zareaguje entuzjastycznie na kontrolę czy borowanie.

Świetnym sposobem na oswojenie dziecka z dentystą, są bajki, w których jest on pozytywną postacią. Warto obejrzeć razem z dzieckiem, a nawet porozmawiać o tym, co się wydarzyło w historyjce i jak przebiegła bajkowa wizyta. Możemy wówczas łatwo wskazać, że bohater jest zadowolony, a jego ząbki są zdrowe.

Innym sposobem, który rodzice stosują, jest wizyta zapoznawcza w gabinecie. Jeśli dentysta wyrazi zgodę, możemy wybrać się z maluchem, zanim jeszcze pojawi się potrzeba kontroli czy leczenia. Niektórzy stomatolodzy chętnie wygospodarują 5 minut, żeby porozmawiać z dzieckiem i opowiedzieć, co będzie się działo, kiedy przyjdzie na zabieg. Sprawi to, że pierwsza wizyta nie będzie kojarzyć się z bólem, a więc kolejne mogą spotkać się z mniejszym lękiem i oporem.

Wypowiadanie się o dentystach w pozytywnym kontekście, oglądanie bajek i rozmowa oraz stopniowe oswajanie z dziecka z gabinetem to sposoby, dzięki którym rodzic, lekarz i maluch będą mieli lżej.

Jak uspokoić dziecko u dentysty?

Doprowadzenie dziecka do gabinetu to połowa sukcesu. Czasem jednak nerwy zaczynają się, gdy siedzi ono już na fotelu. Wówczas, jeśli zacznie się bać, kręcić czy płakać, wykonanie zabiegu może okazać się bardzo trudne. Na szczęście są sposoby, aby nieco ukoić lęk, nawet w momencie, gdy stomatologiczne przyrządy pójdą w ruch.

Warto też zaufać specjaliście, którego wybraliśmy dla naszego dziecka. Jeśli to osoba, której powierzamy swoje zdrowie lub która dostała rekomendację od naszych bliskich, pozwólmy jej działać.

Dobrze jeśli jest to stomatolog, który umie i lubi rozmawiać z dziećmi. Taka osoba wytłumaczy maluchowi, co się będzie działo i przygotuje na kolejne czynności. Niewiedza może być źródłem niepokoju dla pacjenta w każdym wieku, więc Ci młodsi docenią jasny przekaz tak samo jak my. Jeśli dentysta zrobi to w sposób dostosowany do wieku, jest większa szansa, że zabieg przebiegnie bez większych komplikacji.

Lęk w trakcie wizyty można opanować odwracając uwagę dziecka bajką lub piosenką. Przede wszystkim jednak warto wybrać dentystę, który ma dobry kontakt z dzieckiem. Specjalista, który na co dzień pracuje z małymi pacjentami, będzie wiedział, jak złagodzić ich niepokój.

Co podać dziecku na uspokojenie przed wizytą u dentysty? Czy powinno się to robić?

Podawanie dziecku środków przeciwbólowych lub uspokajających nie jest zalecane przed wizytą u dentysty. Naturalnym instynktem rodzica jest chronić malucha przed złymi doświadczeniami, jednak w tym wypadku niekoniecznie wyjdzie mu to na dobre.

Ból i lęk to zjawiska, których nie da się wykluczyć z życia dziecka. Oczywiście nie powinno się ich także bezpodstawnie potęgować, ale warto wykorzystać dentystę, by nauczyć swoją pociechę przeżywać te emocje w zdrowy sposób.

Wskazane jest wyciszenie dziecka i można mu w tym celu zaparzyć melisę, byle nie zbyt mocną. Natomiast leki mogą być pójściem o krok za daleko. O wiele lepiej jest przygotować malucha na wizytę i pozwolić zmierzyć się z zabiegiem, nawet jeśli nie będzie zbyt przyjemny. Wtedy możemy nagrodzić go za odwagę i pozwolić, by dumnie przykleił sobie naklejkę „dzielny pacjent”. Pochwała i pozytywne wzmocnienie zamieni stresujące wydarzenie w wyzwanie, które dziecku udało się pokonać. W ten sposób przygotujemy je na kolejne sytuacje, w których trudno będzie mu uniknąć bólu czy dyskomfortu.

Pamiętajmy więc, by nie nadużywać środków przeciwbólowych i uspokajających, nawet jeśli wydaje nam się, że pomogą dziecku. Długofalowe korzyści da budowanie pozytywnych skojarzeń z dbaniem o zęby i leczeniem, wybór dentysty, który ma podejście do dzieci oraz pochwała dla odważnego pacjenta.

* * *

Lubisz słuchać? Zapraszamy na 👉 #MAMYNATORADĘ Podcast. Poradniki do posłuchania.

PAMIĘTAJ!
Najlepszą diagnozę postawi Twojemu dziecku specjalista, który je zobaczy i zbada. Sposobów na rozwiązanie problemu może być wiele, a każde dziecko jest inne. Doświadczony terapeuta będzie w stanie dobrać najlepszy i najskuteczniejszy sposób pomocy, dopasowany do potrzeb Twojego dziecka.
fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Przydała Ci się nasza porada?
Jeśli tak, to wspaniale! Powiedz o #MAMYNATORADĘ znajomym, udostępnij link w mediach społecznościowych, a jeśli możesz, przekaż 1,5% podatku na opracowanie kolejnych poradników:

KRS 00000 44866
cel szczegółowy: MAMYNATORADĘ


Rozlicz PIT za 2024 z nami! 1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty



#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców

Nasza wirtualna poradnia pedagogiczna to miejsce w internecie, gdzie każdy rodzic uzyska BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę, opracowaną przez pedagoga, psychologa dziecięcego i logopedę. Platformę z poradnikami tworzą specjaliści z przedszkoli i szkół podstawowych, prowadzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty oraz z Familijnej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej we Wrocławiu.


begin

Kolejne porady w opracowaniu

end

Wesprzyj opracowanie nowych porad dla rodziców #MAMYNATORADĘ

Przekaż datek na poradę

Dorzucaj grosz do grosza

Wspieraj Poradnię cyklicznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!



Patronat honorowy

Patronat Honorowy Prezydenta Poznania

Patroni medialni

Patronat medialny all4mom.pl - wszystko dla mam Patronat medialny Reporterzy.info


Rodzice, którzy mierzą się z problemami wychowawczymi, pedagogicznymi, a czasem również relacyjnymi z dziećmi porady szukają w pierwszej kolejności w internecie. To sposób najszybszy, jednak bardzo łatwo natknąć się na informacje niesprawdzone, nieskuteczne albo wręcz szkodliwe. 

Wciąż również wielu rodziców - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - ma ograniczony dostęp do profesjonalnych porad pedagoga lub psychologa dziecięcego. Barierą bywa też wstyd przed opowiadaniem o swoich problemach obcej osobie.

Chcemy to zmienić!

Familijna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna

Masz firmę? Prowadzisz biznes? Wesprzyj tworzenie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej i zostań jej Mecenasem. Napisz lub zadzwoń do nas:

Kaja Reszke, Ogólnopolski Operator Oświaty

Kaja Reszke
+48 508 008 165

Bartłomiej Dwornik, Ogólnopolski Operator Oświaty

Bartłomiej Dwornik
+48 533 978 513


fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
[email protected]

Czy wiesz, że...

darowiznę przekazaną na cele statutowe Organizacji Pożytku Publicznego możesz odliczyć od podatku? Uzyskanie ulgi nie jest trudne - wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Zachowaj dokument poświadczający przekazanie darowizny. Może nim być wydruk potwierdzenia tradycyjnego przelewu z konta

Darowizna powinna być przekazana w roku podatkowym, który rozliczamy. Na przykład darowizna wykonana w trakcie 2024 roku uprawnia do uzyskania ulgi podczas rozliczania podatku w roku 2025.

Więcej na ten temat przeczytasz w broszurze
Ministerstwa Finansów


Przekaż symboliczny datek na opracowanie nowych porad
zachowaj dowód wpłaty i odlicz darowiznę od podatku za ten rok

Wspieraj projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

Przekaż darowiznę

Zostań patronem

Wspieraj systematycznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku
Ogólnopolski Operator Oświaty

KRS 0000044866



Nasi Partnerzy

Fundacja Orlen Fundacja KPMG Nokia Kulczyk Foundation Fundacja Banku Ochrony Środowiska Grycan Fundacja Santander Raiko UNICEF Wspólnie UNICEF Gdańsk Fundacja Gdańska Synapia EiSystem Kraina twórczości World Central Kitchen talkersi TIM.pl Mammutico GG Gadu Gadu Fundacja Orange Merck KRUK SA Learnetic Valores Fiberhost Inea Dołącz do Partnerów fundacji
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej