#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców » Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Paulina Drzewicka pedagog, trener TUS, wicedyrektor przedszkoli

Paulina Drzewicka
pedagog, trener TUS, wicedyrektor przedszkoli
Krzyś i Srebrna Kotwica w Gdańsku
Przedszkole Krzyś Przedszkole Srebrna Kotwica

Materiał został sfinansowany ze środków pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
KRS 00000 448661,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty


Rozwód to jedno z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu rodziny. Dla dziecka oznacza on duże zmiany w codziennym życiu i często trudne emocje, z którymi musi się zmierzyć. Choć decyzja o rozstaniu bywa konieczna, bardzo ważne jest, by przeprowadzić dziecko przez ten trudny czas z maksymalną troską i wsparciem. Jak poinformować je o rozstaniu, by nie poczuło się zagubione? Co zrobić, by nie obwiniało siebie i mogło odnaleźć się w nowej rzeczywistości? 

Lubisz słuchać? Posłuchaj poradnika w wersj dźwiękowej

Zajrzyj na 👉 #MAMYNATORADĘ Podcast po więcej

W jakim wieku dziecko najlepiej znosi rozwód rodziców?

Bez względu na to, ile dziecko ma lat, rozwód rodziców zawsze będzie dla niego trudną zmianą. Darzy ono miłością oboje rodziców i w trakcie rozwodu musi zmierzyć się z tym, że jego świat w jakiś sposób się rozpada. Według badań jednak, największym wyzwaniem będzie to dla przedszkolaka, który na tym etapie rozwoju ma skłonność do odczuwania lęku separacyjnego i dopiero zaczyna rozumieć np. koncepty takie jak śmierć czy utrata bliskiej osoby. To powoduje, że nieraz odczuwa niepokój.

Nieco łatwiejszą przeprawę mają rodzice trochę starszych dzieci i nastolatków, czyli w przedziale od 8 do 14 lat. Pamiętajmy jednak, że bez względu na wiek, rozwód rodziców nie jest sytuacją nie do przejścia i naprawdę wiele zależy od tego, jak podejdziemy do sytuacji.

Jak poinformować dziecko o rozwodzie?

To nie „rodzice” się rozwodzą, a „współmałżonkowie”, za to rola rodzica trwa przez całe życie dziecka i z tą myślą należy podejść zarówno do komunikacji z dzieckiem, jak i do późniejszego postępowania w trakcie oraz po rozstaniu.

Jak pomóc dziecku w trakcie rozwodu?

Rozwód wiąże się zawsze z poczuciem straty, z którym dziecko z naszą pomocą musi sobie poradzić. Jeden z rodziców nie będzie już obok, co jednak nie powinno znaczyć, że znika z jego życia. Nieco łatwiej jest w sytuacji, gdy np. jedno z rodziców przebywa za granicą. Wtedy zmiana nie jest tak mocno odczuwalna, przynajmniej dopóki któreś z rodziców nie zacznie się spotykać z kolejną osobą. Jednak w większości przypadków, dziecko musi oglądać, jak któraś z bliskich osób pakuje walizki. Czego unikać i jak mu pomóc w trakcie tego trudnego procesu?

Tego unikaj w trudnym okresie

Po dziecku widać, że w domu dzieje się coś nie tak. Konflikty odbijają się na jego samopoczuciu, powodują płaczliwość, przygnębienie i chęć powrotu do domu, która może objawiać się także skargami na bóle głowy czy brzucha. W trosce o dziecko należy więc powstrzymać własne złe emocje i nie obarczać nimi dziecka. Nie powinno słuchać jak negatywnie wypowiadamy się o tym drugim rodzicu, które przecież darzy ono miłością. Istotne jest też, aby pilnować się w obecności dziecka, nawet jeśli słów nie kierujemy bezpośrednio do niego.

Podsycanie złych emocji nikomu nie służy w takiej sytuacji. Powstrzymajmy też ciekawość i nie podpytujmy, co drugi rodzic zrobił czy powiedział, bo stawia to dziecko w niezręcznej sytuacji. Nie róbmy też z opieki konkursów na to kto więcej kupi, lepiej spędzi czas czy na więcej pozwoli. We wszystkim tym pamiętajmy, że dzieci kochają swoich rodziców pomimo wszystko i my powinniśmy te uczucia uszanować. Do naszych emocji również mamy prawo, jednak jeśli jest nam ciężko, lepiej przepracować te kwestie ze specjalistą. Terapia pomoże się odnaleźć w nowej sytuacji, a przy tym nie obciążać dziecka.

Te praktyki pomogą zachować spokój dziecka

Przede wszystkim w trakcie i po rozwodzie, dla dziecka należy zrobić przestrzeń w swoim życiu. Jeśli mamy ustalone spotkania w weekendy lub odbiór z przedszkola, powinniśmy bezwzględnie dotrzymywać słowa. To co nam się wydaje drobnym zaniedbaniem, może odebrać dziecku poczucie bezpieczeństwa i spowodować, że poczuje się zdradzone. Poza przestrzenią w grafiku, także fizyczna przestrzeń jest istotna. Urządzenie dziecku własnego pokoju w nowym mieszkaniu to dla niego sygnał, że wciąż uczestniczy w naszym życiu.

O ile to możliwe, starajmy się też utrzymać poprawną relację z byłym małżonkiem. Pokojowe rozstanie i późniejszy brak konfliktów czy negatywnych emocji sprawi, że sytuacja nie będzie tak trudna dla dziecka. Przede wszystkim liczy się, aby nie podważać autorytetu drugiego rodzica i nie robić z dziecka karty przetargowej ani świadka naszych sporów.

W trudniejszych przypadkach, kiedy czujemy, że dziecko szczególnie źle znosi rozwód, moczy się w nocy lub ma obniżone samopoczucie, nie wahajmy się też skorzystać z pomocy psychologa. Może on nieco odciążyć nas w tej trudnej sytuacji, zwłaszcza że specjalista będzie miał dystans, którego nam w rozmowie z dzieckiem może brakować.

We wszystkim tym pamiętajmy, że my jesteśmy dorośli i od nas zależy, jak na nowo poukładamy życie sobie i dziecku. Nawet rozstając się, rodzice mogą wciąż zapewnić miłość, poczucie bezpieczeństwa i przekazać pozytywne wartości. Pierwszy rok po rozwodzie to najtrudniejsza próba, ale dzięki dojrzałemu podejściu i być może także pomocy terapeutycznej, uda się zachować spokojne i udane życie rodzinne, nawet jeśli część relacji w tej rodzinie się zmieni.

* * *

Lubisz słuchać? Zapraszamy na 👉 #MAMYNATORADĘ Podcast. Poradniki do posłuchania.

PAMIĘTAJ!
Najlepszą diagnozę postawi Twojemu dziecku specjalista, który je zobaczy i zbada. Sposobów na rozwiązanie problemu może być wiele, a każde dziecko jest inne. Doświadczony terapeuta będzie w stanie dobrać najlepszy i najskuteczniejszy sposób pomocy, dopasowany do potrzeb Twojego dziecka.
fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Przydała Ci się nasza porada?
Jeśli tak, to wspaniale! Powiedz o #MAMYNATORADĘ znajomym, udostępnij link w mediach społecznościowych, a jeśli możesz, przekaż 1,5% podatku na opracowanie kolejnych poradników:

KRS 00000 44866
cel szczegółowy: MAMYNATORADĘ


Rozlicz PIT za 2024 z nami! 1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty



#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców

Nasza wirtualna poradnia pedagogiczna to miejsce w internecie, gdzie każdy rodzic uzyska BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę, opracowaną przez pedagoga, psychologa dziecięcego i logopedę. Platformę z poradnikami tworzą specjaliści z przedszkoli i szkół podstawowych, prowadzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty oraz z Familijnej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej we Wrocławiu.


begin

Kolejne porady w opracowaniu

end

Wesprzyj opracowanie nowych porad dla rodziców #MAMYNATORADĘ

Przekaż datek na poradę

Dorzucaj grosz do grosza

Wspieraj Poradnię cyklicznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!



Patronat honorowy

Patronat Honorowy Prezydenta Poznania

Patroni medialni

Patronat medialny all4mom.pl - wszystko dla mam Patronat medialny Reporterzy.info


Rodzice, którzy mierzą się z problemami wychowawczymi, pedagogicznymi, a czasem również relacyjnymi z dziećmi porady szukają w pierwszej kolejności w internecie. To sposób najszybszy, jednak bardzo łatwo natknąć się na informacje niesprawdzone, nieskuteczne albo wręcz szkodliwe. 

Wciąż również wielu rodziców - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - ma ograniczony dostęp do profesjonalnych porad pedagoga lub psychologa dziecięcego. Barierą bywa też wstyd przed opowiadaniem o swoich problemach obcej osobie.

Chcemy to zmienić!

Familijna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna

Masz firmę? Prowadzisz biznes? Wesprzyj tworzenie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej i zostań jej Mecenasem. Napisz lub zadzwoń do nas:

Kaja Reszke, Ogólnopolski Operator Oświaty

Kaja Reszke
+48 508 008 165

Bartłomiej Dwornik, Ogólnopolski Operator Oświaty

Bartłomiej Dwornik
+48 533 978 513


fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
[email protected]

Czy wiesz, że...

darowiznę przekazaną na cele statutowe Organizacji Pożytku Publicznego możesz odliczyć od podatku? Uzyskanie ulgi nie jest trudne - wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Zachowaj dokument poświadczający przekazanie darowizny. Może nim być wydruk potwierdzenia tradycyjnego przelewu z konta

Darowizna powinna być przekazana w roku podatkowym, który rozliczamy. Na przykład darowizna wykonana w trakcie 2024 roku uprawnia do uzyskania ulgi podczas rozliczania podatku w roku 2025.

Więcej na ten temat przeczytasz w broszurze
Ministerstwa Finansów


Przekaż symboliczny datek na opracowanie nowych porad
zachowaj dowód wpłaty i odlicz darowiznę od podatku za ten rok

Wspieraj projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

Przekaż darowiznę

Zostań patronem

Wspieraj systematycznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku
Ogólnopolski Operator Oświaty

KRS 0000044866



Nasi Partnerzy

Fundacja Orlen Fundacja KPMG Nokia Kulczyk Foundation Fundacja Banku Ochrony Środowiska Grycan Fundacja Santander Raiko UNICEF Wspólnie UNICEF Gdańsk Fundacja Gdańska Synapia EiSystem Kraina twórczości World Central Kitchen talkersi TIM.pl Mammutico GG Gadu Gadu Fundacja Orange Merck KRUK SA Learnetic Valores Fiberhost Inea Dołącz do Partnerów fundacji
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej