#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców » Czy dzieci mogą oglądać YouTube? Co jest bezpieczne, a czego unikać?

Czy dzieci mogą oglądać YouTube? Co jest bezpieczne, a czego unikać?

Paulina Drzewicka pedagog, trener TUS, wicedyrektor przedszkoli

Paulina Drzewicka
pedagog, trener TUS, wicedyrektor przedszkoli
Krzyś i Srebrna Kotwica w Gdańsku
Przedszkole Krzyś Przedszkole Srebrna Kotwica

Materiał został sfinansowany ze środków pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
KRS 00000 448661,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty


YouTube to jedna z najpopularniejszych platform internetowych, która przyciąga zarówno dorosłych, jak i najmłodszych użytkowników. Dla wielu dzieci stał się źródłem rozrywki, inspiracji, a nawet edukacji. Charyzmatyczni youtuberzy gromadzą wokół siebie społeczności złożone z osób w różnym wieku, w tym z przedszkolaków i uczniów podstawówki. Jaki mogą mieć wpływ na młode, dopiero kształtujące się umysły? To ważna kwestia, z którą powinien zapoznać się każdy rodzic.

Czy dzieci mogą oglądać YouTube?

Internet towarzyszy nam, a przy tym także naszym dzieciom, w codziennym życiu. Jesteśmy społeczeństwem silnie scyfryzowanym i nic na to nie poradzimy. Dlatego też całkowite odcięcie dziecka od technologii nie jest wskazane. Nowe media znajdują także zastosowanie w edukacji przedszkolnej. Przykładem mogą tutaj być także filmiki edukacyjne z platformy YouTube właśnie.

Dlatego też od 3 roku życia można pewną część czasu dziecka przeznaczyć na przeglądanie dostępnych tam treści. Ważne jest jednak, aby działo się to pod kontrolą rodzica, a czas spędzony na oglądaniu był ograniczony.

Natomiast nienajlepszym pomysłem jest wkładanie smartfona czy tabletu w dłoń malucha, który ma pół roku. Od 6 miesięcy do 2 lat dziecko zaczyna się interesować tym, co widzi i robi się bardziej ciekawe świata, więc niektórych może kusić, aby zapoznać go z tą formą rozrywki. Tutaj jednak YouTube zrobi więcej złego niż dobrego. Może to utrudnić rozwój dziecka i ukształtować w nim wzorce, które utrudnią późniejszą naukę.

Jaki wpływ na dziecko mają influencerzy, których ogląda?

Nie da się ukryć, że liczni youtuberzy, którzy udostępniają swoje treści w sieci, mają ogromny wpływ na młodą widownię. Dziecku te postaci imponują i bardzo szybko stają się ich idolami, często poprzez zachowania, które nie są warte naśladowania. Dotyczy to w dużej mierze tych youtuberów, którzy na filmikach grają w gry i je komentują.

Rezultat niekiedy bywa taki, że dziecko naśladuje idola i komunikuje się z otoczeniem używając słówek podchwyconych z youtubowego slangu. Co znamienne, przedszkolaki nie rozumieją w pełni wszystkiego, co oglądają i nie do końca pojmują, jak niewiele ma to wspólnego z realnym życiem. Dorosły człowiek rozumie, jakie taktyki może stosować influencerka, by wyglądać perfekcyjnie. Mała dziewczynka za to już tego nie pojmie i nabawi się pierwszych kompleksów. Idealne życie, widziane na ekranie niejednokrotnie przyczynia się do wzmacniania depresji, poczucia samotności, obniżenia poczucia własnej wartości u dzieci, a niekiedy też do nadwagi.

Kolejny problem, jaki rodzi zbyt długie spędzanie czasu na YouTubie, to również brak skupienia. Youtuberzy montują swoje filmiki w taki sposób, aby było kolorowo, dużo się działo i ani na moment nie pozwalało odwrócić wzroku. Przyzwyczajony do tego przedszkolak nie skoncentruje się tak samo, kiedy dostanie mniej agresywne bodźce np. będzie musiał wysłuchać fragmentu z książki. Pojawiają się też trudności z nawiązaniem relacji w grupie, bo często zastępuje je relacja parasocjalna z idolem w sieci. Jednocześnie dziecko marzy, aby być jak swój ulubiony youtuber i chętnie prosi o zakup jego gadżetów, jednocześnie wkładając twórcy pieniądze do kieszeni.

Czy istnieją treści, które dziecko może bezpiecznie oglądać na YouTube?

Na YouTubie znaleźć można naprawdę ogrom treści. Chociaż wiele można by jeszcze powiedzieć o tych szkodliwych, to trzeba przyznać, że są również takie, które dziecko może spokojnie oglądać. Kluczem jest tu odpowiednia selekcja, limitowany czas i oczywiście kontrola rodzica.

Wartościowych treści oraz promocji dobrych postaw i zachowań jest tu równie dużo. Przykładem mogą być choćby charytatywne streamy, organizowane przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty wspólnie z kanałem gamingowym Kronos Gra.

Edukacyjne filmy mogą rozwijać zainteresowania dziecka i wspomagać jego rozwój. Popularne bywają na przykład treści dotyczące życia zwierząt czy nauki języków obcych. Trudno także doszukać się większej szkodliwości w zabawnych perypetiach kotów i psów, które właściciele czasem upubliczniają.

Uwaga natomiast na przeróbki np. znanych bajek czy filmów, w których cały humor opiera się często na wulgaryzmach. Niezbyt dobrym pomysłem jest też aprobowanie oglądania tzw. pranków, gdzie youtuberzy robią sobie żarty, często kosztem innej osoby.

Jak ograniczyć dziecku oglądanie YouTube?

Definitywne zakazy czy siłowanie się z dzieckiem o telefon nie przyniosą nic dobrego. Chęć całkowitego odcięcia od internetu bądź YouTuba może spowodować bunt, brak zrozumienia, a także poczucie wykluczenia. Ze względu na popularyzację technologii, całkowite odseparowanie od niej może wywołać przeciwny efekt i zachęcić dziecko do poszukiwania tego rodzaju rozrywki poza naszą kontrolą.

Jak zatem zyskać taką kontrolę? Ustawianie filtra treści czy blokowania czasowego na urządzeniu to częściowe rozwiązanie. Powinno ono iść w parze z dialogiem. Z naszym dzieckiem musimy rozmawiać o zagrożeniach, które czekają na nie w sieci. Oglądane treści to jedno, ale drugą sprawą są anonimowi internauci, spośród których nie każdy ma dobre intencje. Hejt, czyli nienawistne komentarze to coś, na co dziecko może bardzo łatwo natknąć się w internecie.

Niestety nie przed wszystkim możemy uchronić dziecko i prędzej, czy później napotka ono coś nieodpowiedniego.

Chociaż bezwzględne zabranianie nie wyjdzie nam na dobre, zupełny brak kontroli też nie jest wskazany. Smutne jest to, że rodzice czasem nie interesują się tym, ile czasu dziecko spędza w sieci, a nawet nadmierne rozwijają w nim zainteresowanie internetem. Bezrefleksyjne kupowanie ubrań i gadżetów od ulubionych youtuberów, nielimitowany dostęp do platformy czy zmuszanie dziecka do udziału w naszym internetowym życiu (np. na Facebooku), mogą mieć szkodliwe skutki.

Pamiętajmy, aby odpowiedzialnie podchodzić do relacji dziecka ze światem internetu i nauczyć je funkcjonować w cyfrowym środowisku tak, aby nie miało ono trudności w tym rzeczywistym.

* * *

Lubisz słuchać? Zapraszamy na 👉 #MAMYNATORADĘ Podcast. Poradniki do posłuchania.

PAMIĘTAJ!
Najlepszą diagnozę postawi Twojemu dziecku specjalista, który je zobaczy i zbada. Sposobów na rozwiązanie problemu może być wiele, a każde dziecko jest inne. Doświadczony terapeuta będzie w stanie dobrać najlepszy i najskuteczniejszy sposób pomocy, dopasowany do potrzeb Twojego dziecka.
fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty

Przydała Ci się nasza porada?
Jeśli tak, to wspaniale! Powiedz o #MAMYNATORADĘ znajomym, udostępnij link w mediach społecznościowych, a jeśli możesz, przekaż 1,5% podatku na opracowanie kolejnych poradników:

KRS 00000 44866
cel szczegółowy: MAMYNATORADĘ


Rozlicz PIT za 2024 z nami! 1,5% PIT. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty



#MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców

Nasza wirtualna poradnia pedagogiczna to miejsce w internecie, gdzie każdy rodzic uzyska BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę, opracowaną przez pedagoga, psychologa dziecięcego i logopedę. Platformę z poradnikami tworzą specjaliści z przedszkoli i szkół podstawowych, prowadzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty oraz z Familijnej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej we Wrocławiu.


begin

Kolejne porady w opracowaniu

end

Wesprzyj opracowanie nowych porad dla rodziców #MAMYNATORADĘ

Przekaż datek na poradę

Dorzucaj grosz do grosza

Wspieraj Poradnię cyklicznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!



Patronat honorowy

Patronat Honorowy Prezydenta Poznania

Patroni medialni

Patronat medialny all4mom.pl - wszystko dla mam Patronat medialny Reporterzy.info


Rodzice, którzy mierzą się z problemami wychowawczymi, pedagogicznymi, a czasem również relacyjnymi z dziećmi porady szukają w pierwszej kolejności w internecie. To sposób najszybszy, jednak bardzo łatwo natknąć się na informacje niesprawdzone, nieskuteczne albo wręcz szkodliwe. 

Wciąż również wielu rodziców - zwłaszcza w mniejszych miejscowościach - ma ograniczony dostęp do profesjonalnych porad pedagoga lub psychologa dziecięcego. Barierą bywa też wstyd przed opowiadaniem o swoich problemach obcej osobie.

Chcemy to zmienić!

Familijna Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna

Masz firmę? Prowadzisz biznes? Wesprzyj tworzenie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej i zostań jej Mecenasem. Napisz lub zadzwoń do nas:

Kaja Reszke, Ogólnopolski Operator Oświaty

Kaja Reszke
+48 508 008 165

Bartłomiej Dwornik, Ogólnopolski Operator Oświaty

Bartłomiej Dwornik
+48 533 978 513


fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
[email protected]

Czy wiesz, że...

darowiznę przekazaną na cele statutowe Organizacji Pożytku Publicznego możesz odliczyć od podatku? Uzyskanie ulgi nie jest trudne - wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Zachowaj dokument poświadczający przekazanie darowizny. Może nim być wydruk potwierdzenia tradycyjnego przelewu z konta

Darowizna powinna być przekazana w roku podatkowym, który rozliczamy. Na przykład darowizna wykonana w trakcie 2024 roku uprawnia do uzyskania ulgi podczas rozliczania podatku w roku 2025.

Więcej na ten temat przeczytasz w broszurze
Ministerstwa Finansów


Przekaż symboliczny datek na opracowanie nowych porad
zachowaj dowód wpłaty i odlicz darowiznę od podatku za ten rok

Wspieraj projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

Przekaż darowiznę

Zostań patronem

Wspieraj systematycznie, niewielkimi kwotami.
cyklicznie
Wspieraj regularnie
Zrzutka

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku
Ogólnopolski Operator Oświaty

KRS 0000044866



Nasi Partnerzy

Fundacja Orlen Fundacja KPMG Nokia Kulczyk Foundation Fundacja Banku Ochrony Środowiska Grycan Fundacja Santander Raiko UNICEF Wspólnie UNICEF Gdańsk Fundacja Gdańska Synapia EiSystem Kraina twórczości World Central Kitchen talkersi TIM.pl Mammutico GG Gadu Gadu Fundacja Orange Merck KRUK SA Learnetic Valores Fiberhost Inea Dołącz do Partnerów fundacji
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej