Integracja sensoryczna - Wzmocnij swoje bodźce - Ogólnopolski Operator Oświaty

Integracja sensoryczna – Wzmocnij swoje bodźce Zakończony

Celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z Nakonowa. Tworzymy salę sensoryczną w siedzibie Przedszkola oraz Szkoły Galileo, przeszkoliliśmy 2 nauczycielki oraz realizujemy zajęcia terapeutyczne dla naszych podopiecznych wymagających wsparcia.

Szczegółowe cele projektu:

• nabycie kwalifikacji oraz wiedzy i umiejętności specjalistycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w oparciu o metodę SI;
  • doposażenie przedszkola Galileo w innowacyjny sprzęt do terapii SI;
  • stymulowanie rozwoju psychofizycznego dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Termin realizacji: 03.01.2022 do 30.06.2022 r.

Wartość dofinansowania: 13 838.80 zł

Jak realizowaliśmy projekt?  Relacja prowadzących:

W zajęciach integracji sensorycznej brało udział 15 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Celem zajęć było wsparcie rozwoju dzieci pod kątem prawidłowej integracji sensorycznej poprzez utworzenie dzieciom sytuacji zabawowych dostarczając różnorakich bodźców zmysłowych. Zajęcia odbywały się 2 razy w tygodniu we wtorki i czwartki. Dzieci zostały podzielone    na 2 grupy. Każda z grup realizowała zajęcia 2 razy w tygodniu po 45 minut.

Zajęcia odbywały się w specjalnie przystosowanej sali, wyposażonej w odpowiednie sprzęty oraz na świeżym powietrzu, gdzie również została dla dzieci przygotowana ścieżka sensoryczna. W trakcie zajęć terapeuta dbał o całościowy rozwój dlatego na zajęciach wykorzystywane były różnorodne materiały i sprzęty. Na zajęciach dzieci bardzo często korzystały z urządzeń takich jak podwieszane platformy, hamaki, trampolina, równoważnie,  deskorolki, tunele, piłki, szczudła,  kamyczki sensoryczne, klocki   z gąbki oraz różnego rodzaju ścieżki sensoryczne.  Nie zabrakło także zajęć  z wykorzystaniem naturalnych materiałów np. wody, piasku, mąki oraz przedmiotów codziennego użytku. Wszystko to umożliwiło dzieciom odpowiednią stymulację systemu proprioceptywnego, przedsionkowego, dotykowego, słuchowego, wzrokowego i węchowego. Terapia integracji sensorycznej ukierunkowana jest na wyeliminowanie konkretnych problemów dlatego ćwiczenia i zabawy dostosowane były    do możliwości psychoruchowych i rozwojowych każdego dziecka. Podczas zajęć dzieci stymulowały układ przedsionkowy z wykorzystaniem sprzętów podwieszanych takich jak miedzy innymi platforma, bocianie gniazdo. Ćwiczyli koordynację ruchową, wzrokowo – ruchową, małą i dużą motorykę oraz wykonywali ćwiczenia poprawiające integrację tonicznego odruchu błędnikowego. Największą radość sprawiały dzieciom zajęcia podczas których wykonywali różnego rodzaju masy plastyczne.

Zajęcia integracji sensorycznej sprawiały dzieciom dużo radości oraz wspomagały ich prawidłowy rozwój.  większość dzieci aktywnie uczestniczyła w zajęciach, chętnie wykonywała ćwiczenia i zadania. Dzieci stały się bardziej śmiałe i chętne do współpracy. Zajęcia wspierają dzieci w stopniowym pokonywaniu napotkanych trudności oraz przyczyniają się   do coraz większej samodzielności. Przeprowadzone zajęcia integracji sensorycznej zaowocowały podniesieniem poziomu szeregu umiejętności niezbędnych w procesie uczenia się takich jak : sprawność graficzna i manualna, koordynacja wzrokowo ruchowa, analiza i synteza słuchowa.

Projekt dofinansowany z z programu "Na dobry początek" Fundacji BGK

Koordynator Projektu: