„4 STRONY ŚWIATA NAUKI – WYKONANIE EKOPRACOWNI PRZYRODNICZEJ W PSP NR 52 SPECTO - Ogólnopolski Operator Oświaty

„4 STRONY ŚWIATA NAUKI – WYKONANIE EKOPRACOWNI PRZYRODNICZEJ W PSP NR 52 SPECTO

Głównym celem projektu jest utworzenie ekopracowni w Publicznej Szkole Podstawowej nr 52 Specto w Poznaniu.

Ekopracownia będzie miejscem, które nie tylko promuje, ale także umożliwia praktyczne zrozumienie i zaangażowanie w działania proekologiczne.

• Po pierwsze, ekopracownia będzie nieocenionym narzędziem edukacyjnym. Dzięki praktycznym zajęciom uczniowie będą mogli zrozumieć złożoność ekosystemów i konsekwencje naszych działań dla środowiska. Zrozumienie i doświadczenie są kluczowe dla budowania odpowiedzialnej postawy wobec środowiska, a ekopracownia dostarczy obu tych elementów.
  • Po drugie, ekopracownia pomoże uczniom dostrzec, jak teoria przekłada się na praktykę. Eksperymenty, projekty i obserwacje przeprowadzane w ekopracowni umożliwią uczniom zrozumienie, jak działania człowieka wpływają na środowisko i jak możemy minimalizować ten wpływ. Jest to niezbędne do kształtowania świadomych obywateli, którzy będą potrafili podejmować decyzje z myślą o długoterminowej zrównoważoności.
  • Po trzecie, ekopracownia będzie miejscem, które promuje innowacje i twórcze myślenie. Rozwiązywanie problemów środowiskowych wymaga nowych pomysłów i podejść, a ekopracownia będzie miejscem, które zachęca do takiego myślenia. Przez pracę nad projektami związanymi
    z ekologią i naukami przyrodniczymi uczniowie będą mogli rozwijać swoje umiejętności krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów i kreatywności.

Projekt pn. „4 STRONY ŚWIATA NAUKI – WYKONANIE EKOPRACOWNI PRZYRODNICZEJ W PSP NR 52 SPECTO” jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Utworzenie pracowni ekologicznej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 52 Specto w Poznaniu ma nieocenioną wartość poznawczo-edukacyjną. W dobie rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatu, utrzymaniem różnorodności biologicznej i zasobów naturalnych, edukacja ekologiczna staje się coraz bardziej istotna. Planowana do utworzenia pracownia ekologiczna ma za zadanie oferować uczniom wyjątkową możliwość nauki poprzez doświadczenie, co zwiększa zrozumienie i zainteresowanie tematami związanymi z ochroną środowiska i środowiskiem naturalnym. Dzięki dydaktycznemu wyposażeniu pracowni, uczniowie będą mogli badać lokalną florę i faunę, przeprowadzać eksperymenty badawcze i naukowe, obserwować wpływ różnych czynników na jakość powietrza czy wody.

Celem utworzenia pracowni ekologicznej jest wprowadzenie dzieci i młodzieży szkolnej w obszar nauk przyrodniczych, takich jak biologia, chemia, fizyka czy geografia, w praktyczny, angażujący sposób. Dzięki dedykowanej przestrzeni, którą jest pracownia ekologiczna, uczniowie będą mieć  możliwość obserwacji, eksperymentowania, formułowania hipotez i wyciągania wniosków, co wspiera rozwój umiejętności badawczych i krytycznego myślenia należących do zbioru kompetencji kluczowych. Bardzo ważnym aspektem utworzenia pracowni ekologicznej jest rozwijanie postaw proekologicznych wśród młodego pokolenia. Dzięki praktycznej nauce, uczniowie zyskują lepsze zrozumienie konsekwencji ludzkich działań dla środowiska naturalnego, co może zachęcić ich do bardziej odpowiedzialnych, zrównoważonych zachowań. Pracownia ekologiczna może również inspirować do dalszego rozwoju w kierunku nauk ekologicznych, środowiskowych i przyrodniczych, otwierając uczniom drogę do przyszłych karier związanych z ochroną środowiska.

Dokumenty do pobrania:

Koordynator projektu: