Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2030 - Ogólnopolski Operator Oświaty

< Powrót do projektów

Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2030

 

„Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2030” to projekt
Samorządu Województwa Wielkopolskiego realizowany
przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu
w partnerstwie z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty
w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. 

 

Cel projektu:

Głównym celem projektu jest podniesienie do 2029 r. jakości edukacji na każdym szczeblu kształcenia ogólnego w 545 szkołach  województwa wielkopolskiego  poprzez rozwój kompetencji kluczowych, w tym kompetencji cyfrowych 5000 nauczycieli u 16320 uczniów w ramach realizacji zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem aktywizacyjnych metod kształcenia, TIK, stworzenie Centrum Nauczania Zdalnego oraz zapewnienie wsparcia technicznego i narzędzi informatycznych dla szkół.

 

   

O projekcie

Projekt jest współfinasowany w ramach Programu Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027

Działanie FEWP.06.06 Wsparcie systemu szkolnictwa ogólnego

 

 

REALIZATORZY:

Partner Wiodący:
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu jako samorządowa
jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Partner: Ogólnopolski Operator Oświaty

 

Realizacja zadania po stronie Partnera projektu Ogólnopolskiego Operatora Oświaty będzie polegała na przeprowadzeniu eksperymentu – pilotażowe działania w ramach innowacji pedagogicznej polegającego na stworzeniu Centrum Nauczania Zdalnego - Zadanie nr 3.

Cele: minimalizowanie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych kryzysu kadrowego występującego na rynku edukacyjnym w zakresie nauk matematyczno – przyrodniczych, języków obcych i innych poprzez wprowadzenie alternatywnych, nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych kształcenia na odległość, umożliwiających zachowanie ciągłości procesu edukacyjnego uczniów w tym:

 - wdrożenie i przetestowanie nowego rozwiązania organizacyjnego w zakresie zapewniania ciągłości procesów edukacyjnych oraz, w przypadku pozytywnej oceny wdrożenia rozwiązania, rozpoczęcie działań mających na celu zmiany legislacyjne i wdrożenie rozwiązania do sytemu polskiej oświaty,

- rozwój technik kształcenia na odległość. W dostosowanej przestrzeni z użyciem
i zastosowaniem najnowocześniejszych narzędzi TIK, nauczyciele przedmiotów będą prowadzili lekcje na żywo, łącząc się z uczniami z danej klasy, ze szkół objętych wsparciem w projekcie w ramach zadania, przebywających na terenie szkoły, będących pod opieką osoby o funkcjach opiekuńczo-wychowawczych. Nauczyciel będzie na żywo w kontakcie video i audio z całą klasą i każdym uczniem z osobna, a uczeń z nauczycielem. Nauczyciel prowadzący lekcję w sieci będzie miał możliwość bieżącej weryfikacji efektów pracy ucznia
i koordynowania procesu uczenia się (np. podgląd do tabletów ucznia) w celu efektywniejszej pracy. Dzięki obecności ucznia w klasie zostaną zachowane procesy socjalizacji i współpracy w grupie rówieśniczej, których brak - jak pokazują badania wpływu nauki zdalnej w okresie pandemicznym – był największym negatywnym skutkiem nauki zdalnej.

Realizacja zadania będzie przebiegała wg następujących etapów:

1) Etap I: utworzenie przez Partnera Projektu Centrum Nauczania Zdalnego (CNZ), wyposażenie CNZ i stworzenie warunków techniczno-informatycznych, zatrudnienie kadry administracyjnej, rekrutacja i zatrudnienie kadry nauczycielskiej, szkolenia dla kadry nauczycielskiej, stworzenie standardu prowadzenia edukacji zdalnej, wyznaczenie przez dyrektora szkoły, sali szkolnej jako pracowni do nauczania zdalnego, doposażenie sali
i stworzenie bezpiecznych warunków techniczno-informatycznych (zakup tabletów, tablic multimedialnych, mikrofonów, głośników, stworzenie środowiska IT do realizacji eksperymentu itp.), przygotowanie i zgłoszenie przez dyrektora szkoły do CNZ zapotrzebowania na nauczycieli na dany rok szkolny,  przygotowanie szczegółowego planu badań i ewaluacji eksperymentu – pilotażowe działania w ramach innowacji pedagogicznej.

2) Etap II: prowadzenie lekcji zdalnych w szkołach przez nauczycieli z Centrum Nauczania Zdalnego, prowadzenie badań i ewaluacji eksperymentu – pilotażowe działania w ramach innowacji pedagogicznej.

3) Etap III: opracowanie opinii, oceny, wniosków, w przypadku pozytywnej opinii – podjęcie prac nad umożliwieniem wprowadzenia nowych zapisów przepisów prawa umożliwiających wdrożenie rozwiązania w większej skali. W zadaniu wsparciem zostanie objętych 30 szkół, w tym 15 podstawowych i 15 ponadpodstawowych oraz 4.320 uczniów.

Dokumenty

 


Struktura Organizacyjna Centrum Nauczania Zdalnego  

Agnieszka Włodarczak - Dyrektor Centrum Nauczania Zdalnego

Danuta Kitowska - Doradca Metodyczny Centrum Nauczania Zdalnego

Małgorzata Wojnarowska - Grzebień - Doradca Metodyczny Centrum Nauczania Zdalnego

Dawid Łasiński - Specjalista ds. IT Centrum Nauczania Zdalnego

Krzysztof Przybylski - Specjalista ds. IT Centrum Nauczania Zdalnego

Elżbieta Pilarska - Pracownik administracyjno - biurowy Centrum Nauczania Zdalnego

 

EWALUACJA:

Profesor Agnieszka Gromkowska - Melosik - Starszy Specjalista ds. Ewaluacji Centrum Nauczania Zdalnego

Doktor Marcin Gierczyk - Specjalista ds. Ewaluacji Centrum Nauczania Zdalnego

 

Adres Centrum Nauczania Zdalnego

Al. 1 Maja 13, 62-510 Konin, (Hotel Konin) 10 p.


KONFERENCJA INFORMACYJNA PROJEKTU CYFROWA SZKOŁA WIELKOPOLSK@ 2030 - 28 LISTOPADA 2023, G. 10:00

Wydarzenie transmitowane na żywo z green studia CSW@2030 w Poznaniu.

Konferencja skierowana do dyrektorów i nauczycieli wielkopolskich szkół, przedstawicieli organów prowadzących szkoły oraz jednostek oświatowych. Nagranie przedstawia założenia oraz zadania Projektu, a także przekazuje najważniejsze informacje organizacyjne, m.in. dotyczących naboru i harmonogramów działań.

Koordynator projektu:

Katarzyna Jasik

tel. 533 330 761

[email protected]

Wspieraj projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

Przekaż darowiznę

25zł 50zł 100zł dowolna kwota

Zostań patronem

Wspieraj systematycznie, niewielkimi kwotami.

Wspieraj regularnie

Wspieraj przez GGwallet

Kliknij, lub zeskanuj QR kod w aplikacji mobilnej Twojego banku
Testujemy nowoczesne rozwiązania dla fundacji wspólnie z kultowym, polskim komunikatorem GG!

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku
Ogólnopolski Operator Oświaty

KRS 0000044866



Nasi Partnerzy

Fundacja Orlen Fundacja KPMG Nokia Kulczyk Foundation Fundacja Banku Ochrony Środowiska Grycan Fundacja Santander Raiko UNICEF Wspólnie UNICEF Gdańsk Fundacja Gdańska Synapia EiSystem Kraina twórczości World Central Kitchen Newspoint talkersi TIM.pl Mammutico GG Gadu Gadu Fundacja Orange Merck Dołącz do Partnerów fundacji
#MAMYNATORADĘ! Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej