Spokój, czystsze powietrze, miejsce relaksu, kontakt z przyrodą – takie marzenia mają dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej Specto w Poznaniu. Dowiedzieliśmy się o tym z rysunków, na których uczniowie ilustrowali wymarzoną szkołę blisko natury. Ale las przy szkole? Czy to jest możliwe?
Na rysunkach przygotowanych przez dzieci w ramach zajęć przyrodniczych o wymarzonej przestrzeni leśnej pojawiają się wysokie drzewa, ścieżki ukryte w zieleni, miękkie mchy, domki dla owadów, kolorowe kwiaty i spokojne zakątki, gdzie można usiąść na ławce i posłuchać śpiewu ptaków.
W szkole Specto w Poznaniu odbyły się niezwykłe warsztaty Forest Maker, które pozwoliły uczniom spojrzeć na przyrodę z zupełnie nowej perspektywy! 🌱🔍
Podczas zajęć dzieci:
✅ pracowały w grupach nad projektem zieleni miejskiej – analizując teren szkoły i planując jego zazielenienie,
✅ wyszły w teren z Kasprem Jakubowskim – oglądając przyrodę przez lupy i lornetki, odkrywając bogactwo flory i fauny,
✅ dowiedziały się, jak sadzić drzewa i rośliny, by wspierać ekosystem,
✅ poznały sposoby dbania o zieleń, aby ich otoczenie było bardziej przyjazne naturze.
Z radością ogłaszamy wspólny projekt Fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty oraz Forest Maker! Już 29 kwietnia 2025 r. na terenie szkoły Specto powstanie mikro las, który będzie czymś więcej niż tylko przestrzenią zieloną 🌍.
👩🏫 Las jako sala lekcyjna? Tak! Uczniowie będą nie tylko obserwować jego wzrost, ale także aktywnie się nim opiekować i uczyć się o ekosystemie w praktyce. Dzięki specjalnej metodzie sadzenia las będzie rósł szybciej niż standardowe lasy, a jego rozwój stanie się częścią programu edukacyjnego szkoły! 🌱📚
To wyjątkowa okazja, by od najmłodszych lat budować świadomość ekologiczną i wspólnie działać na rzecz środowiska! 💚✨
Doktor Kasper Jakubowski przeprowadził zajęcia warsztatowe, podczas których dzieci pracowały w grupach nad projektem zieleni miejskiej – analizując teren szkoły i planując jego zazielenienie, wyszły w teren z Kasprem Jakubowskim – oglądając przyrodę przez lupy i lornetki, odkrywając bogactwo flory i fauny, dowiedziały się, jak sadzić drzewa i rośliny, by wspierać ekosystem, poznały sposoby dbania o zieleń, aby ich otoczenie było bardziej przyjazne naturze..
Psychologowie dziecięcy, Trenerzy Umiejętności Społecznych, terapeuci i pedagodzy.
MikroLas to nie tylko zieleń, ale przede wszystkim przestrzeń edukacji i kształtowania świadomości ekologicznej dzieci. Tworząc kontrast między betonozą a naturą, angażujemy uczniów i nauczycieli w realne działania na rzecz środowiska. MikroLas to żywa lekcja ekologii, w której każde dziecko staje się strażnikiem natury i ambasadorem zielonej przyszłości.
Kaja Reszke
+48 508 008 165
Małgorzata Cebulska
+48 530 652 833
darowiznę przekazaną na cele statutowe Organizacji Pożytku Publicznego możesz odliczyć od podatku? Uzyskanie ulgi nie jest trudne – wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
Zachowaj dokument poświadczający przekazanie darowizny. Może nim być wydruk potwierdzenia tradycyjnego przelewu z konta
Darowizna powinna być przekazana w roku podatkowym, który rozliczamy. Na przykład darowizna wykonana w trakcie 2024 roku uprawnia do uzyskania ulgi podczas rozliczania podatku w roku 2025.
Więcej na ten temat przeczytasz w broszurze
Ministerstwa Finansów
KRS 0000044866