”Provoke - offer - choose” - Student mobility with Cogito - Ogólnopolski Operator Oświaty

”Provoke – offer – choose” – Student mobility with Cogito Zakończony

Celem projektu jest wsparcie kompetencji kluczowych 34 uczniów klas VI, VII, VIII PSP COGITO poprzez udział w wymianach międzynarodowych do francuskiej szkoły Le College Lycee Experimental Freinet de la Ciotat we Francji opierającej swoją pracę o myśli pedagogiczne C. Freineta.

The implementation of the project will result in achieving the set specific goals, i.e. increasing the teaching, social and civic competences of the staff participating schools, increasing the quality of functioning of participating schools by training staff, increasing ability of participating institutions to participate in international projects.

All goals translate into benefits long-term, which constitute an increase in the quality of partner schools and the development of their activity at the European level. Support constant development of schools will contribute to strengthening the importance of early childhood education, which is the most important stage in the lives of young people.

High quality of education provided by schools facilitates the acquisition of key competences, which are essential in adult life. All project participants demonstrate linguistic and socio-cultural competences, necessary for use during the mobility. In total, 34 students and 8 teachers will participate in the project.

Implementation: 1.04.2022 - 30.09.2022

Funds: 191 798,00 PLN

Our Partner: Le College Lycee Experimental Freinet de la Ciotat

More about project: https://spcogito-poznan.operator.edu.pl

***

Realizacja mobilności będzie miała bezpośredni wpływ na doskonalenie kompetencji społeczno-kulturowych, językowych i obywatelskich poprzez wdrożenie i wykorzystywanie metod nauczania opierających się na założeniach pedagogiki freinetowskiej.

Cele szczegółowe:
1. Podniesienie jakości funkcjonowania 2 szkół uczestniczących poprzez dokształcanie kadry.
2. Zwiększenie zdolności udziału 2 instytucji uczestniczących, w projektach międzynarodowych.
3. Lepsze rozumienie relacji i zależności we współczesnym świecie przez uczestników.
4. Oswojenie ze środowiskiem międzynarodowym uczestników.
5. Rozwinięcie umiejętności prawidłowego funkcjonowania w grupie.

W projekcie weźmie udział 34 uczniów z PSP Cogito w Poznaniu oraz 34 uczniów z placówki we Francji. Uczniowie będą w podobnej grupie wiekowej.

Termin realizacji: 1.04.2022-30.09.2022

Dofinansowanie: 191 798,00 PLN

Szkoła partnerska: Le College Lycee Experimental Freinet de la Ciotat

Więcej o projekcie na stronie: https://spcogito-poznan.operator.edu.pl